''Çocuk benden değil'' deyip hamile eşini katletmişti, DNA raporu açıklandı

''Çocuk benden değil'' deyip hamile eşini katletmişti, DNA raporu açıklandı
Güncelleme:

Isparta'da 2 aylık hamile olan eşini "çocuk benden değil" diyerek katleden zanlıyı DNA raporu yalanladı.

Isparta’da iki aylık hamile eşi R.Y.’ı tabanca ile öldüren, kayınvalidesi A.Y.'yı yaraladığı iddiasıyla tutuklu yargılanan A.Y. cinayetinde üçüncü duruşma görüldü. Sanığın daha önce bebeğin başkasından olduğu yönünde iddiaları üzerine yapılan DNA testi, Adli Tıp Kurumundan gelen raporla açıklandı. Davada bebeğin babası sanık A.Y. çıkarken, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Hakkında 'tasarlayarak eşini öldürme', 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'konut dokunulmazlığını ihlal' ve 'ateşli silah taşıma kanuna muhalefet' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan A.Y., Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesinde üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya sanık A.Y. SEGBİS sistemi ile katılırken, R.Y.'ın annesi A.Y. ve taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

DNA sonuçlandı bebeğin babası yüzde 99 sanık çıktı

İlk duruşmada sanık A.Y., kayınvalidesinin kendisine 'Sen erkek değilsin, senin çocuğun olmaz' diyerek bebeğin kendisinden olmadığını iddia etmesi üzerine kendini kaybettiğini ve cinayeti bu yüzden işlediğini savunmuştu. Aynı duruşmada maktulün annesi A.Y. da, iddiaları kabul etmeyip böyle bir söyleminin olmadığını beyan etmişti. Sanığın beyanlarını değerlendiren mahkeme heyeti, olay anında hamile olan R.Y.'ın bebeğinin, A.Y.’dan olup olmadığının tespiti için DNA testi yapılmasını talep etmişti. Bunun üzerine Adli Tıp Kurumundan gelen rapor mahkeme başkanı tarafından açıklandı. Gelen ATK raporuna göre bebeğin babası yüzde 99 sanık A.Y. çıktı.

Mahkeme başkanı tarafından dosya mütalaasının verilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. İddia makamı esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak için süre istedi ve duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Olayın geçmişi

Olay, 21 Haziran 2022 tarihinde yaşandı. Eşi R.Y. (27) ile görüşmek için Hızırbey Mahallesi 111. Cadde üzerindeki evlerine giden A.Y. (42), aile fertleriyle tartıştıktan sonra yanındaki tabancayla evin içinde rastgele ateş açtı. R.Y. ve annesi A.Y. vücutlarına isabet eden mermilerle yaralanırken, A.Y. olay yerinden kaçtı. Aile yakınlarının yardım istemesi üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yapılan incelemede, 2 aylık hamile olduğu öğrenilen R.Y.'ın yaşamını yitirdiği belirlendi. Hafif şekilde yaralanan anne A.Y.'ya ise sağlık ekipleri müdahale etti.

İHA