İlkokuldaki ''dansöz'' rezaleti sonrası görevden alınan müdürden karşı hamle

Güncelleme:

Bursa'da, bir ilkokulda "Hıdırellez" ve "Anneler Günü" etkinliğinde dansöz oynatıldığı ortaya çıkınca görevden alınan okul müdürü, sınıf öğretmeni olarak atanınca eski görevine dönmek için idare mahkemesine dava açtı.

Türkiye gündemine bomba gibi düşen ve büyük tartışmalara neden olan olay, mayıs ayında, Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bir ilkokulda meydana gelmişti.

'Hıdırellez' ve 'Anneler Günü' için Okul Aile Birliği tarafından okulun konferans salonunda yapılan etkinlikte, müzik eşliğinde dansöz sahneye çıktı.

Bu anlar, etkinliğe katılan bazı kişiler tarafından cep telefonu kamerasıyla kayda alınıp, sosyal medyada paylaşıldı. Görüntülerin tepkilere neden olması üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü, inceleme ve idari soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında okul müdürü görevden uzaklaştırıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise olayın imam hatip ortaokulunda gerçekleştiği yönündeki iddiaların asılsız olduğu belirtilerek, "İlimizdeki bir 'İmam Hatip Ortaokulu' hakkında bazı haber sitelerinde yer alan haberlerle ilgili olarak; habere konu olan olayın bahsi geçen okulda gerçekleşmediği, aynı bölgede bulunan başka bir ilkokulda gerçekleştiği tespit edilmiştir. Söz konusu okulun okul aile birliği tarafından sadece kadınlara yönelik olarak ders dışı bir zamanda gerçekleştirilen etkinlikle ilgili okul yönetimi ve okul aile birliği hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Okul müdürü hakkında görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmış olup, konu hakkındaki çalışmalar, tüm boyutlarıyla ve hassasiyetle yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

GÖREVE İADESİNİ İSTEDİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, olay sonrası okul müdürünü açığa alırken, bakanlıktan gelen müfettişlerin soruşturması sonrası da müdürlük kadrosundan alınıp, bir başka okula sınıf öğretmeni olarak tayin edildi. Sınıf öğretmeni olarak görevine başlayan öğretmen ise kendisine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle idare mahkemesine dava açtı.