Bakan Soylu kaçan FETÖ'cülerin sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, medya temsilcileriyle bir araya geldi.-ği toplantıda 8 bin FETÖ’cünün Yunanistan’a kaçtığını açıkladı.

Bakan Soylu kaçan FETÖ'cülerin sayısını açıkladı
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu yıl 29 Temmuz itibarıyla 177 bin düzensiz göçmenin yakalandığını belirterek “Bize ‘Bırakın Avrupa’ya geçsinler’ diyenler oluyor. Eğer bunu kontrol edemezsek Türkiye, hiçbirimizin yönetemeyeceği bir göç transit merkezi haline gelecek. Bıraksak bir günde İzmir’den 30-35 bin kişi geçer” dedi. Soylu, Edirne kara sınırındaki düzensiz göçmen hattından 15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar 8 bin FETÖ’cünün Yunanistan’a kaçtığına da dikkat çekti.

Bakan Soylu, gazete ve medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Bakanlıkta bir araya geldi. Dünyanın 21. yüzyılda çok ciddi bir göç hareketliliğine sahne olduğunu belirten Soylu, göçün ana sebebini, terör ve şiddet ortamının oluşturduğunu söyledi. Soylu, Türkiye’de geçici koruma statüsüne sahip 3 milyon 639 bin 284 Suriyeli olduğunu belirtti. 

‘36 bin kişi dönmedi’

Soylu, Suriyelilerin bayramda ülkelerine gitmesi konusunda serbestlik sağladıkları için eleştirildiklerine değinerek “Suriyelilerin bayramda ülkelerine gitmesi, arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirme sonrası oluşturduğumuz politikadır. ‘Gidebilenler gitsin, orayı görsünler, kalmak isteyen orada kalsın’. Bu politika tuttu. Son Ramazan Bayramı’nda giden 36 bin kişi geri dönmedi. Kurban Bayramı için de şu ana kadar 20 binin üzerinde çıkış sağlandı” dedi. 

ASELSAN ile proje

Düzensiz göçle mücadele kapsamında bir projenin hayata geçirildiğini ifade eden Soylu, “Hiçbir denizimizi gözetlemeksizin, hiçbir yakın suyumuzu radarsız bırakmadan çok önemli bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Hopa’dan Ege’ye, Akdeniz’den Karadeniz’e kadar... Projeyi ASELSAN ile beraber yürütüyoruz. Sahil Gözetleme Radar Sistemi olağanüstü bir projedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın radarları, bizim Gözetleme Radar Sistemi’yle devreye sokulan radarların tamamıyla birbirine entegre olacak. Denizlerimizde bir tek boş santimetrekare kalmayacak” dedi.

‘35 bin kişi geçer’

Soylu, düzensiz göçmenlerle ilgili “Bırakın Avrupa’ya geçsinler” denildiğine işaret ederek “Peki, Avrupa’ya geçerse ne olacak biliyor musunuz? Eğer kontrol edemezsek Türkiye, hiçbirimizin yönetemeyeceği bir göç transit merkezi haline gelecek. Bir günde İzmir’den 30-35 bin kişi geçebilir. Bırakalım İzmir’i, bakın bakalım ne oluyor” dedi. 2017’de Soylu, geçen yıllara göre daha çok düzensiz göçmen yakaladıklarını belirterek “Bu yıl, 29 Temmuz itibarıyla düzensiz göçmen yakalamada 177 bin 654 rakamındayız. 300 bini de aşacağız. Küresel anlamda da maruz kaldığımız baskı azalıyor değil” dedi.

‘8 bin FETÖ’cü geçti’

“Terör örgütü DEAŞ’ın bu göç sağanağı aracılığıyla Türkiye’ye sızmaya çalışması gibi bir belirlemeniz var mı” sorusu üzerine Soylu, “DEAŞ’ı da PKK’si da var. Sadece DEAŞ ve PKK değil. Son 2-2.5 yıldır Edirne kara sınırından Yunanistan’a kaçak göçmen hattından yaklaşık 8 bin FETÖ’cü geçti” dedi.

Kayıtları güncelledik

Soylu, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin biyometrik bilgilerinin güncellendiğini belirterek bu bilgilere batılı ülkelerden yoğun talep olduğunu, ancak kendilerinin paylaşmadığını dile getirdi. Soylu, tüm göçmenleri kayıt altına almak istediklerini, bunun güvenlik ve diğer sorunları çözmekte faydalı olduğunu dile getirdi.

‘İSTANBUL’A GİRENLERDEN BİRİ DEAŞ’LI’

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Soylu, şu ana kadar vatandaşlık verilen Suriyeli sayısının sorulması üzerine, “Çocuklar da dahil olmak üzere 92 bin 280 Suriyeliye vatandaşlık verildi. Bunların 47 bini ergin, 45 bin 280’i çocuk” dedi. İstanbul’daki Suriyeli sayısını da açıklayan Soylu, “Şu anda kayıtlı bulunan 547 bin Suriyeli var. Yeni kayıt açmıyoruz. Yeni kaydı, sadece üniversite kazandığında, ciddi iş kurduğu veya iş kuracağında, aynı zamanda bir sağlık meselesi söz konusu olunca açıyoruz” dedi. “Kayıt altına alınan Suriyelilerden belli terör örgütleriyle ilişkili kişiler tespit edildi mi” sorusuna Soylu, “Çok fazla tespit edilemedi, çok az. Bir DEAŞ bağlantısı çıktı. Onun da gereği yerine getirilmeye çalışıldı” yanıtını verdi.

 
 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News