Boğaziçi Rektörlüğü'nden 3'üncü kez işe son kararı

Boğaziçi Rektörlüğü'nden 3'üncü kez işe son kararı
Güncelleme:

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, daha önce 2 kez görevine son verilen ve göreve iade edilmesine ilişkin mahkeme kararı olmasına rağmen karşın Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Film Çalışmaları Programı öğretim görevlisi Can Candan’ın görevine üçüncü kez son verdi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, daha önce 2 kez görevine son verilen ve göreve iade edilmesine ilişkin mahkeme kararı olmasına rağmen karşın Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Film Çalışmaları Programı öğretim görevlisi Can Candan’ın görevine üçüncü kez son verdi. Candan, karar için “Yine yetkiyi kötüye kullanma, iptal edilecek bir hukuksuz işlem ve binlerce TL kamu zararı daha!” dedi.

Sosyal medya hesabından kararı önceki gün duyuran Candan, “Kayyum, 3’üncü kez kadro süremi uzatmayarak görevime son vermiş. Yine yetkiyi kötüye kullanma, iptal edilecek bir hukuksuz işlem ve binlerce TL kamu zararı daha!” sözleriyle karara tepki gösterdi.

‘BEKLEDİĞİMİZ ANCAK OLMAMASINI UMDUĞUMUZ BİR KARARDI’

Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulunan Candan, kararı, “Bu, beklediğimiz ancak olmamasını umut ettiğimiz bir karardı” sözleriyle değerlendirdi.

Candan, "Liyakat ile göreve gelmemiş insanlardan başka bir şey bekleyemezdik. Boğaziçi’nde 2021 yılından beri ciddi bir yönetim krizi var. Boğaziçi Direnişi 30 aydır devam ediyor, edecek de. Yönetici pozisyonunda olan kişilerin hepsinin seçimle göreve gelmesi gerektiğini söylüyoruz. Bizler direnirken, rektörlük makamında bulunan kişiler ellerindeki yetkiyi kötüye kullanmaya devam ediyor. Bu yaşananlar hem akademisyenleri bireysel olarak cezalandırmak hem de gözdağı vermek için yapılıyor. Açtığım iki davayı da kazandım. Bu demektir ki, idari mahkemeler Boğaziçi’nde yaşananların hukuka aykırı olduğunu söylüyor. Haklarımızı savunmak için hukuki süreçlere sonuna kadar devam edeceğiz. Boğaziçi akademisyenleri, gerek bireysel gerekse de toplu olarak onlarca dava açtı. Yaşananlar her şeyden öte kamu zararı da demek. Mahkemelerin giderleri bizim vergilerimizle ödeniyor, benim ödenmeyen maaşlarım toplu ödendiğinde onlara faiz binmiş oluyor. Her şeyden öte Boğaziçi’nin kalitesine de hasar veriliyor. En çok da öğrenciler olumsuz etkileniyor” şeklinde konuştu.