için kaldı

Mahkeme heyeti duruşma için ayaklarına geldi

Mahkeme heyeti duruşma için ayaklarına geldi
Güncelleme:

Bursa'da bir huzurevinde kalan 90 yaşındaki iki kişi mahkemelik oldu. Taraflar yaşlı oldukları için duruşmaya gelemeyince mahkeme heyeti huzurevine gitti. Sanıkların savunmaları huzurevinde alındı.

Bursa İnegöl'de bulunan bir huzurevinde 89 yaşındaki A.A. ile 94 yaşındaki N.Y. arasında çıkan tartışma mahkemelik oldu. Yaşlarından dolayı duruşmaya gelemeyince mahkeme heyeti, tarafların ayaklarına gitti. Huzurevinde tarafların ifadeleri alınırken duruşma ileriki bir tarihe ertelendi.

MAHKEME YERİNE HUZUREVİNDE İFADELERİ ALINDI
Adalet Bakanlığınca, adalete erişimin güçlendirilmesi ve eşit bir şekilde sağlanması amacıyla engelli, yaşlı ve yatağa bağımlı hastalara ilişkin yürüttüğü ‘evde adalet hizmeti’ memnuniyeti arttırıyor. Adalet hizmetlerinde yargıya güvenin arttırılmasına da katkı sağlayan ‘evde adalet hizmeti’ uygulamasının bir örneği Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde de gerçekleşti.

Yeniceköy Mahallesinde bulunan Fatma Göztepe Huzurevinde kalan 89 yaşındaki mağdur sanık A.A. ile 94 yaşındaki N.Y. 25 Nisan 2022’de tartıştı. Tartışmanın büyümesiyle konu mahkemeye taşındı. İnegöl 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davanın 29 Eylül 2022 tarihli duruşmasında, tarafların yaşları nedeniyle duruşmaya katılmaları mümkün olmadığından adli sürece katılabilmeleri amacıyla mahkeme heyeti hazırlıklarını yaparak huzurevine gitti. Mağdur sanıkların savunmaları mahkeme salonu yerine ikametleri olan huzurevinde alındı. Duruşma 25 Ekim tarihine ertelendi.

Adalete erişimin güçlendirilmesine yönelik uygulamaların yaygınlaştırılması ve erişilebilir adaletin eşit bir şekilde sağlanması amacıyla engelliler, yaşlılar ve yatağa bağımlı hastalara ilişkin adli süreçlerin adliyelere gelmelerine gerek duyulmaksızın bulundukları yerlerden doğrudan ya da görüntülü iletişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi hedefleniyor. Ceza Muhakemesi Kanunu da hastalık veya engelleri nedeniyle duruşmaya katılması mümkün olmayan vatandaşların, mahkemelerce evlerinde dinlenebilmesine imkan sağlanıyor.

 

İHA

Etiketler bursa mahkeme huzurevi