Özdağ’dan Erdoğan’a: ''Sizin gemi karaya çoktan oturdu''

Özdağ’dan Erdoğan’a: ''Sizin gemi karaya çoktan oturdu''
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılarak yeniden inşa edilmesi tanıtımında yaptığı konuşmaya karşılık veren Özdağ, Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılarak yeniden inşa edilmesi tanıtımında yaptığı konuşmaya dikkat çeken İYİ Parti Medya ve Propagandadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özda: "Anlaşılan siyasi manevralarında sıra Türk milliyetçiliğine ve Atatürk ilkelerine doğru dümen kırmaya geldi. Yalnız baştan uyaralım sizin gemi çoktan karaya oturdu" dedi.

ERDOĞAN’IN “TÜRK” SANATI İLE TANIŞMASI

Cumhurbaşkanı İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni binasının tanıtımını yaparken: “Türkiye'de Batılılıktan, çağdaşlıktan, modernlikten bahsedenlere soralım bakalım, dünya çapında hangi eserleri ortaya koyabilmişler? Örneğin dünya çapında bir opera sanatçısı bir gitarist, bir aktör, bir sanatçı yetiştirebilmiş mi?” sözlerini hatırlatan Özdağ, “Bildiğimiz kadarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 36 sanat danışmanı çalışıyor. Şüphesiz bir Cumhurbaşkanı'nın sanat danışmanı olması sevindirici, hatta iki danışmanı da olabilir. Sorun 36 tane danışman yerine opera açılış konuşmasını Afet İşleri Genel Müdürü'nün yazmış olması. Bu kadar büyük bir felaket başka bir şekilde anlaşılamaz” dedi.

Özdağ açıklamasında:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin maddi kazanımlarının tümünü satmayı vaka-i adiyeden belleyen Sayın Cumhurbaşkanı, sosyal ve kültürel kazanımlarını da tahrif etme çabasıyla meşhurdur. Ötekine” öfke kusarken Cumhuriyet’in sanat tarihini yok sayması bundandır. Dünya çapında isimlerin yokluğundan şikayet etmesi, sanatımıza ve sanatçımıza yapılmış büyük bir haksızlıktır. Fazıl Say, Nuri Bilge Ceylan, Genco Erkal, Semiha Berksoy, İdil Biret, Suna Kan, Leyla Gencer, Jaklin Çarkçı, Mesude Çağlayan ve daha nicelerini bilmesi için yalnızca “iki satır” okuması yeterdi“

SANATI SEVMEZ SANATÇIDAN HAZZETMEZ

Toplumun geneline uyguladığı kutuplaştırma, ötekileştirme politikasını, sanatçılar üzerinde de uygulayan, kendinden olmayanı öteki kabul ederek yok sayan bir anlayışın hakim olduğunu belirten Özdağ, ”Ankara Ulus’ta bulunan tarihi Türk Ocağı binasında, Cumhurbaşkanları için tahsis edilen locaya belki de sahnenin üstündeki Bozkurt’tan rahatsız olduğu için gitmiyordur.Oysa zahmet edip bir an düşünse 100 liranın arkasındaki Itri’nin yetiştiği iklimden, Cumhuriyet’in filizlendirdiği daha nicelerinin olduğunu bilecektir. Ama onun için bile “Türk” parasına bakması gerekir.Bu bakımdan emekliliğin kendisine İYİ geleceği kanaatindeyim. Opera dinleyeceği, resim sergisi gezeceği, tiyatro sanatıyla tanışacağı bolca zamanı olacaktır. Henüz geç kalmış sayılmaz, ikinci baharını yaşasın. Sanatı, sanatçıyı da gerçekten değerini bilecek olanlara bıraksın” diye konuştu.