Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan, Prof. Dr. Celal Şengör'e olay sözler

Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan, Prof. Dr. Celal Şengör'e olay sözler
Güncelleme:

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.6 ve 7.7 şiddetindeki depremlerin ardından başlayan "Büyük İstanbul Depremi" tartışmalarında Prof. Dr. Ahmet Ercan, Prof. Dr. Celal Şengör'ün deprem konusundaki uyarıları için "Halüsinasyon görüyor" dedi.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 şehirde büyük yıkıma ve 35 binden fazla kişi hayatını kaybetmesine yol açarken depremlerin ardından yıllardır beklenen “Büyük İstanbul Depremi” için tartışmalar da alevlendi.

Radyo Sputnik’e katılan Prof. Dr. Ahmet Ercan, Prof. Dr. Celal Şengör’e deprem söylemleri yüzünden tepki gösterdi.

Prof. Dr. Celal Şengör’ün uzmanlığı dışında konuştuğunu söyleyen Ercan, “Celal 1999 depreminden sonra 3 gün içinde İstanbul’da büyük bir deprem olacak, büyüklüğü 9,5 olabilir diyen kişidir. Daha sonra 3 gün içinde olmadı, 3 hafta içinde olacak dedi o da olmadı, 3 ay içinde dedi o da olmadı. Sonra da ilk 10 yılda dedi o da olmadı. Şimdi de 2030 yıllarında olur bu deprem diyor” diye konuştu.

Odatv'nin haberine göre, deprem olma konusunda bir veri tabanı olmadığını söyleyen Ercan, sözlerine şöyle devam etti:

“Gerçek bir bilim dalı değildir bu. Bir tasarı geliştiriyor ama bunun bir veri tabanı yok. Celal genellikle büyük deprem taraftarıdır. Hatta bir gün karşılaştık. ‘İstanbul’da şöyle yakışıklı bir deprem olsun her tarafı yıksın geçirsin bu şehri yeniden kuralım’ dedi bana. Böyle şey olur mu bütün insanlar ölecek dedim. ‘Temizlensin ya’ dedi. Sonuçta Celal böyle halüsinasyonlar görür deprem üzerine.”