Sedat Peker: ''Soylu benim için geldi''

Sedat Peker: ''Soylu benim için geldi''
Güncelleme:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun BAE'yi ziyaretiyle ilgili olarak organize suç örgütü lideri olmak iddiasıyla hakkında yakalama kararı olan ve halen BAE'de bulunan Sedat Peker'in yakın çevresine "Süleyman Soylu, benim iade edilmem için özel olarak geldi" dediği öne sürüldü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) ziyaret etmesi, burada bulunan suç örgütü lideri Sedat Peker cephesinde yankı uyandırdı.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre, Sedat Peker'in yakın çevresinde "Süleyman Soylu, benim iade edilmem için özel olarak geldi" yorumunda bulunduğu öğrenildi.

Hakkında İstanbul, Ankara ve Bursa başta olmak üzere birçok dava bulunan Sedat Peker için Şubat 2022'de kırmızı bülten çıkarılmıştı. Adalet Bakanlığı da BAE yönetiminden 23 Kasım'da Peker'in Türkiye'ye iadesi için geçici tutuklanmasını talep etmişti.

Bu süreçte BAE yönetimi Sedat Peker'in Youtube hesabı üzerinden paylaşım yapmasını Haziran ayında yasaklamıştı. Bu yasak, 3 Eylül'de ise tamamen tüm sosyal medya hesaplarına uzanmıştı. Peker, bu tarihten itibaren "dijital tecride" alınmış durumda. BAE yetkilileri, Peker'in paylaşım yapması halinde Türkiye'ye iade edecekleri uyarısını da bizzat yapmıştı.

 

DW Türkçe