Toplu taşıma ücretlerine zam !

Toplu taşıma ücretlerine zam !

Ankara'da Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde verilen kararda Ankara'da toplu taşıma ücretlerine zam geldi.

Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel  Kurulu'nca belirlenen yeni toplu taşıma tarifesine göre EGO, Ankaray ve  metrolarda tam biniş 2,35 TL, indirimli biniş 1,75 TL olarak uygulanacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, UKOME  Genel Kurulunun aldığı karar doğrultusunda EGO, Ankaray ve metro ücretlerinde  tarife değişikliği yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, 4 Şubat Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere EGO  otobüsleri, metro ve Ankaray'da tam biniş ücretinin 2,35 lira, indirimli biniş  ücretinin ise 1,75 lira olarak belirlendiği bildirildi. Bu ulaşım araçlarındaki  transfer (aktarım) ücretlerinin de 0,80 kuruş olmasına karar verildiği ifade  edildi.

Belirlenen yeni tarifeye göre özel halk otobüslerinde ise (ÖTA, ÖHO)  tam biniş ücretinin 2,55 liraya, indirimli biniş ücretinin 1,75 liraya  yükseltildiği, minibüs seferlerinde kısa mesafe ücretinin 2,55 lira, uzun mesafe  ücretinin 2,90 lira olarak belirlendiği açıklandı.

İşletim maliyetlerinde meydana gelen artışlara karşın son 5 yıl içinde  sadece bir kez fiyat ayarlaması yapıldığına işaret edilen açıklamada, toplu  taşımanın bir kamu hizmeti olması nedeniyle kar amacı güdülmediği vurgulandı.  Açıklamada, şunlar kaydedildi:"Ankara’da toplu taşıma ücretlerinde 1 Eylül 2011 tarihinden bu yana geçen 5 yıllık sürede sadece bir kez tarife değişikliği yapılmış, bu da 19 ay önce tam yolcuda 0,25 kuruş, indirimli yolcu ücretinde ise 0,20 kuruş olarak gerçekleşmiştir. Bunun dışında herhangi bir artış yapılmadan hizmet sürdürülmeye çalışılmıştır. Kamu hizmeti olarak görülen ve kar amacı güdülmeyen toplu ulaşım hizmetinde,  yatırım maliyetleri ile işletme maliyetlerindeki artışlar, sürdürülebilir bir toplu taşıma hizmetinin sunulması noktasında tarife değişikliği yapılmasını kaçınılmaz kılmıştır."