Yüksek Hızlı Tren'de faciadan dönüldü

Yüksek Hızlı Tren'de faciadan dönüldü
Güncelleme:

Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında yoğun yağış demiryolu hattına zarar verdi. Yol kontrolü yapan kılavuz lokomotifin heyelan nedeniyle raydan çıktığını duyurdu.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında yoğun yağışın demiryolu hattına zarar verdiğini ve yol kontrolü yapan kılavuz lokomotifin heyelan nedeniyle raydan çıktığını duyurdu. Karasu, “6 yılda biteceği açıklanan, 15 yılda bitirilmeyen ama seçim öncesinde acele açılan Yüksek Hızlı Tren Ankara Sivas hattında bugün bir faciadan dönüldü. Hattın güvenliğiyle ilgili şüphelerimizi defalarca dile getirdik, ama duyan çıkmadı! Facia olması için ölen canların mı sayılması lazım AK Parti” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından, Sivas - Yozgat arasında yoğun yağmur yağışı nedeniyle demiryolu altyapısının etkilenmesine ilişkin yapılan açıklamada, "Trenlerin seyrine herhangi bir engel bulunmamaktadır" denildi.

TCDD tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın-yayın organları ile sosyal medya hesaplarında, Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı hakkındaki olumsuz içeriklerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Sivas - Yozgat arasında yoğun yağmur yağışı nedeniyle selden etkilenen hat üzerinde gerekli çalışmaların tamamlanarak, seferlerin normal seyrinde devam ettiği kaydedildi.

TCDD açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Hali hazırda 2 bin 32 km hattımızda hızlı tren işletmeciliği yapılmaktadır. Hızlı tren işletmeciliğinde alınan tüm emniyet tedbirlerine ek olarak uygulanan en önemli tedbirlerden birisi de tarifeli ilk trenden önce hattın kontrolü için kılavuz trenlerin hat üzerine gönderilmesi uygulamasıdır. 18.06.2023 tarihinde de Ankara-Sivas hızlı tren hattında her zamanki uygulama yapılmış ve tarifeli trenden önce kılavuz tren hatta gönderilmiştir. Son dönemde ülkemizi etkisi altına alan bölgesel ve ani yağmur geçişlerinden, demiryolu hatlarımız da etkilenmektedir. Sivas - Yozgat arasında yoğun yağmur yağışı nedeniyle söz konusu kılavuz tren, bölgesel ve etkili yağışa bağlı olarak kısmı bir alanda demiryolu altyapısının etkilenmesi nedeni ile saat 06:40'ta deray (Her durumda trenin en az bir tekerleğinin rayları terk etmesi) etmiştir. Deray ve selden etkilenen bölgenin bakım onarımlarının yapılabilmesi için hızlı tren hattımız belirli bir süre tren trafiğine kapatılmıştır. Saat 16:40'ta yürütülen çalışmalar tamamlanarak normal tren işletmeciliğine geçilmiştir. Trenlerin seyrine herhangi bir engel bulunmamaktadır. Olay saatinden sonraki tüm YHT trenleri Ankara-Sivas-Ankara arasında normal saatlerinde seyretmişlerdir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."