için kaldı

Duygu Asena Roman Ödülü sahibini buldu

Duygu Asena Roman Ödülü sahibini buldu
Güncelleme:

Duygu Asena Roman Ödülü, ‘Ev’ adlı romanıyla Nermin Yıldırım’a verildi. Yıldırım, "Kitaplara, tünelin ucundaki o muazzam ışığa ve el ele yürüyerek muhakkak aydınlığa çıkacağımıza inanıyorum" dedi.

Doğan Kitap'ın Türkiye’yi kadın hakları, özgürlük ve eşitlik konularında 'ilk’lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısına düzenlediği, 2007 yılından itibaren verilen Duygu Asena - Kadının Hâlâ Adı Yok Roman Ödülü’nün bu yılki sahibi, Hep Kitap tarafından yayımlanan 'Ev' romanıyla Nermin Yıldırım oldu. 

26 Mayıs 2021 Çarşamba günü yaptığı online toplantıda, Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Asuman Kafaoğlu Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Sibel Oral ve Elif Tanrıyar’dan oluşan seçici kurul, kararı oybirliği ile aldı. 

'YILDIRIM, 'EV'LE KURGU VE DİLDEKİ MAHARETİNİ BİR ÜST ÇITAYA TAŞIMIŞTIR'

Jüri, ödül gerekçesinde, “İlk romanı 'Unutma Beni Apartmanı'ndan itibaren hikâyelerini kişisel ve toplumsal bellek ekseninde kuran Nermin Yıldırım, son romanı 'Ev’le edebiyattaki duruşunu koruyarak kurgu ve dildeki maharetini bir üst çıtaya taşımıştır. Yarattığı karakteriyle dikkat çeken 'Ev', roman kahramanın varoluş yolculuğunu tüm okurlar için empati kurabilecekleri bir serüvene dönüştüren başarılı bir roman. Yıldırım, kadın roman kahramanlarına yaptığı yoldaşlıkla onları toplumsal normlara sıkışmış halleriyle işlemenin aksine kahramanları aracılığıyla okura zorlanarak dahi olsa açacağı kapıları, gidecek yolları göstermekten çekinmiyor. Duygu Asena ismiyle yan yana gelmesinden mutluluk duyduğumuz Nermin Yıldırım’a, Türkçe edebiyata verdiği emeği için teşekkür ediyor, edebiyatıyla kadın olmanın her halini ele alarak yürüdüğü bu yolda Duygu Asena Roman Ödülü’nü oybirliği ile verdiğimizi açıklamaktan sevinç duyuyoruz” cümlelerine yer verdi.

 'ÖDÜLÜN MANEVİ KARŞILIĞINI ÖMRÜM BOYUNCA KALBİMDE TAŞIYACAĞIM'

Ödülün bu yılki sahibi Nermin Yıldırım da ödülle ilgili şu ifadeleri kullandı: 

“Edebiyatı ve kız kardeşliği kendine ev bellemiş biri olarak, bu ödülün benim için manası çok büyük. Kalemimi, hayatını kadın mücadelesinin görünür kılınmasına adamış olan Duygu Asena’nın kıymetli adıyla onurlandıran değerli jüri üyelerine, Doğan Kitap’a ve elbette tüm okurlara gönülden teşekkür ediyorum. Bu ödülün manevi karşılığını ömrüm boyunca kalbimde taşıyacağım ve ona layık olmaya çalışacağım.

Ödülün maddi karşılığını ise şiddet gören kız kardeşlerimle dayanışmak için - evvelce sevgili Gaye Boralıoğlu’nun da yaptığı gibi- Mor Çatı Vakfı’na bağışlıyorum.

 Bazen sesler kısılmış, umutlar azalmış, karanlık her yanı sarmış gibi görünebilir. Ama kitaplara, dayanışmaya, tünelin ucundaki o muazzam ışığa ve el ele yürüyerek muhakkak aydınlığa çıkacağımıza canı yürekten inanıyorum. İnanıyorum.”