Son yarış İspanya'da düzenlenecek

Son yarış İspanya'da düzenlenecek

Dünyanın en büyük motor sporları organizasyonlarından MotoGP'de sezonun 18'inci ve son yarışı, İspanya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek.

Valencia kentindeki 4 kilometrelik Ricardo Tormo Pisti'nde 30 tur  üzerinden gerçekleştirilecek yarış, pazar günü TSİ 16.00'da başlayacak.

Bu sezon büyük çekişmeye sahne olan pilotlar klasmanındaki şampiyonluk  düğümü de İspanya'da çözülecek.

Sezonun üçüncü, dokuzuncu, onuncu, on üçüncü, on dördüncü ve on  altıncı yarışlardan galip ayrılarak 282 puanla pilotlar klasmanındaki liderliğini  sürdüren Repsol Honda takımından İspanyol Marc Marquez, şampiyonluk mücadelesinde  en avantajlı isim olarak öne çıkıyor.

Altıncı, yedinci, on birinci, on ikinci, on beşinci ve on yedinci  etaplardan zaferle ayrılan en yakın rakibi Ducati takımından İtalyan Andrea  Dovizioso'nun 21 puan önünde bulunan Marquez, rakibinin son etabı kazanması  halinde bile yarışı 11'incilik ve üstü derecede tamamlarsa pilotlar klasmanında  şampiyonluğa ulaşacak.

Daha önce 2013, 2014 ve 2016'da MotoGP'de zirveye çıkan 24 yaşındaki  Marquez, İspanya'da aynı başarıyı dördüncü kez tekrarlamak için piste çıkacak.

Pilotlar klasmanı

Valencia Grand Prix'si öncesi pilotlar klasmanının ilk 5 sırası şöyle: 

1. Marc Marquez (İspanya) - 282 puan

2. Andrea Dovizioso (İtalya) - 261

3. Maverick Vinales (İspanya) - 226

4. Valentino Rossi (İtalya) - 197

5. Dani Pedrosa (İspanya) - 185

Etiketler MotoGP