Kaçak laboratuvardan ''kabus'' çıktı! Yüzlercesinin genetiğini değiştirmişler!

Kaçak laboratuvardan ''kabus'' çıktı! Yüzlercesinin genetiğini değiştirmişler!
Güncelleme:

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan bir laboratuvarda yetkililer tarafından COVID-19 kapmak ve taşımak için genetiği değiştirilmiş yüzlerce fare tespit edildi.

Kaliforniya eyaletine bağlı Fresno şehri yakınlarındaki kırsal bölgede ABD'li yetkililer aylarca süren araştırma sonucunda bulaşıcı ajanlar, tıbbi atıklar ve "COVID-19 virüsüne yakalanmak ve virüsü taşımak için biyomühendislik tasarımı yüzlerce fareyle dolu yasadışı bir laboratuvarı ortaya çıkardı.

USA Today'in haberine göre geçen ABD'li yetkililer Fresno yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Reedley'deki lisanssız laboratuvarın Nevada'da kayıtlı Çinli bir tıp şirketi olan Prestige Biotech tarafından işletildiğini açıkladı.

Fresno İlçesi Halk Sağlığı Departmanı tesisle ilgili soruşturmasını Aralık 2022'de, bir görevlinin boş olduğu varsayılan ve aktif işletme ruhsatı olmayan bir binaya bağlı bir bahçe hortumu görmesinin ardından başlattı.

Mahkeme belgelerine göre, Mart ayında yapılan daha fazla inceleme, tesisin diğer laboratuvar malzemelerinin yanı sıra çeşitli kimyasallar, şüpheli biyolojik malzemeler, vücut sıvıları ve yüzlerce laboratuvar faresi barındırdığını ortaya çıkardı. İlçe halk sağlığı yetkilileri, COVID-19 ve hamilelik testleri gibi laboratuvarda geliştirdiklerini düşündükleri tıbbi cihazlar da bulduklarını söyledi. Mahkeme belgelerine göre, Fresno İlçesi Halk Sağlığı personeli, tesiste bulunan tüm materyallerin biyolojik azaltma çalışmalarını 7 Temmuz'a kadar tamamladı.

Reedley Belediye Başkanı Nicole Zieba şirketin bir teşhis laboratuvarı olarak COVID-19 ve hamilelik testleri yaptığını bildirdiğini söyledi. Ancak USA TODAY'e yaptığı açıklamada Zieba, "Asla işletme lisansları olmadı. Şehir, gecenin karanlığında faaliyet gösteren bu binada olduklarından tamamen habersizdi. 26 bin nüfuslu küçük bir kırsal kasaba olarak - boş olduğuna inandığımız bir binaya girip laboratuvar malzemeleri, canlı beyaz fareler bulmak ... oldukça şok ediciydi" dedi.

EN AZ 20 ADET BULAŞICI AJAN TESPİT EDİLDİ

Belediye Başkanı Zieba, özel mülk olduğu için yetkililerin depo hakkında birkaç hafta boyunca ayrı bir soruşturma yürütmek zorunda kaldığını söyledi.Yetkililer, insanların binanın içinde çalıştığını keşfettikten sonra, Zieba, ilçe sağlık departmanı ve FBI da dahil olmak üzere federal, eyalet ve yerel kurumların soruşturmaya katıldığını söyledi. Yetkililer daha sonra Mart ayında bir teftiş emri sunabildi. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) laboratuvarda en az 20 bulaşıcı ajan tespit etti.

Mahkeme belgelerine göre "Deponun bazı odalarında sıvı dolu birkaç kap ve çeşitli aparatlar bulundu.Fresno İlçesi Halk Sağlığı personeli ayrıca kan, doku ve diğer vücut sıvısı örneklerini ve serumları ve binlerce şişe etiketlenmemiş sıvı ve şüpheli biyolojik materyal gözlemledi.

FARELERE ÖTENAZİ UYGULANDI

Ancak en şok edici bulgulardan biri laboratuvarda aşırı kalabalık kafeslerde su ve yiyecek olmadan, yetersiz koşullarda tutulan yüzlerce fare bulunmasıydı. Prestige Biotech çalışanlarından biri soruşturmacılara farelerin "genetik olarak COVID-19 virüsüne yakalanmak ve taşımak için tasarlandığını" söyledi.

Şehir yönetimi Nisan ayında farelere el koydu ve 773 tanesine ötenazi yaptı. Mahkeme belgelerine göre yaklaşık 180 fare çoktan ölmüştü. Belediye Başkanı Zieba, yetkililerin, bazıları eksi 80 dereceye ayarlanmış yaklaşık 30 dondurucu ve buzdolabı bulduktan sonra Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ni aradıklarını söyledi. Mahkeme belgelerine göre, CDC en az 20 potansiyel bulaşıcı ajan tespit etti. Zieba, "Nihayetinde HIV, COVID-19, klamidya, kızamıkçık, sıtma gibi bazı virüsler bulduk" dedi. Prestige'in sözcüsü Wang Zhaolin, müfettişlere tesisin Covid-19 testleri üretmekte kullanıldığını ve virüsü kapıp taşımak için tasarlanan farelerden de bu testleri sınamak için yararlanıldığını söyledi.

PRESTIGE BIOTECH KİME AİT?

Mahkeme belgelerine göre Prestige Biotech, Ekim 2022'den beri ruhsatsız ve düzenlemesiz laboratuvarı işletiyordu. Şehir yetkilileri ve şirket başkanı Xiuquin Yao arasındaki e-postalar, Prestige Biotech'in artık feshedilmiş Universal Meditech Inc.'den (UMI) varlıkları devraldığını gösterdi. Mahkeme belgelerine göre Prestige Biotech, UMI'nin alacaklısıydı ve operasyonlarını devraldı. Varlıklar daha sonra Fresno'daki bir yerden Reedley'deki depoya taşındı. Yetkililer, UMI'nin Fresno dışında şirketle ilişkili Kaliforniya merkezli herhangi bir adres bulamadı. Mahkeme belgeleri, sağlanan diğer adreslerin "boş ofisler veya Çin'de doğrulanamayan adresler" olduğunu kaydetti. (Haber Merkezi)