Wikileaks'in kurucusundan 'darbe' çıkışı

Wikileaks'in kurucusundan 'darbe' çıkışı

Wikileaks'in kurucusu Assange, darbe gecesi ''Erdoğan Almanya'ya kaçtı'' diye haber yapan NBC'nin darbecileri desteklediğini söyledi.

Amerikan NBC televizyonunun Türkiye'deki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya sığınmaya çalıştığı yönünde haber yaptığını hatırlatan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange; bunun, darbecilere destek anlamına geldiğini söyledi.

Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde Russia Today’den Afshin Rattanzi’ye konuşan Assange, Türkiye'deki hain darbe girişimi sırasında NBC News'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili yaptığı yalan habere değindi.

Assange, "Darbenin ortasında, NBC Erdoğan'ın sığınma için Almanya yolunda olduğunu yazdı. Ve bunun kendilerine ABD'li askeri kaynaklarca söylendiğini belirttiler. Burada neler dönüyor? Bu tüm dünyaya yayıldı ve Türkiye'deki darbenin başarı şansını arttırmak için kullanıldı. Çünkü eğer bir başkan ülkesinden kaçtıysa; bu, kontrolü kaybetmiş olduğu anlamına gelir" dedi.

TÜRKİYE ÖZÜR BEKLİYOR

Türkiye, söz konusu haberin ardından NBC News televizyonundan özür talep etmişti.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği tarafından televizyon kanalına gönderilen mektupta, NBC'nin kanlı darbe gecesinde yaşananlara dair “kabul edilemeyecek bir gazetecilik” yaptığı belirtilmişti.