Çifti ''milletin efendisiydi'' şimdi borcun kölesi oldu !

Çifti ''milletin efendisiydi'' şimdi borcun kölesi oldu !
Güncelleme:

Tarım sektöründe takipteki kredi miktarı Haziran 2019’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 54.8 artarak 4.3 milyar liraya yükseldi. Çiftçinin borcu 109 milyar lirayla rekor kırdı, batık krediler bir yılda yüzde 50 arttı.

Cumhuriyet’ten Gamze Bal’ın haberine göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) sektörel kredi verilerini açıkladı.

Buna göre, aynı dönemde tarım sektöründeki toplam nakdi krediler yüzde 10.4 artarak, tarihsel olarak en yüksek seviye olan 108.6 milyar liraya çıktı.

2019’un ilk altı ayında takipteki krediler yüzde 10.3, toplam nakdi krediler ise yüzde 5.6 arttı.

Aralık 2018 itibariyle takipteki kredi miktarı 3.8 milyar lira, toplam nakdi kredi miktarı ise 102.1 milyar lira seviyesindeydi.

Geçen yıl tarımsal girdi fiyatlarının çok arttığını, bunun bir miktarının döviz kaynaklı bir miktarının da piyasa istikrarsızlığından kaynaklandığını dile getiren Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Abdullah Aysu, “Çiftçiler önceki yılın borcunu ödeyemeden üretim yaptı. Bu da borçlanma oranlarını artırdı” diye konuştu. Aysu, tarım desteklerinin de zamanında ödenmediğini söyledi.

Cumhuriyet