Opec'in Petrol Üretimi Martta Arttı

Opec'in Petrol Üretimi Martta Arttı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün ham petrol üretimi, günlük 15 bin artışla 32,2 milyon varile çıktı

ANKARA (AA) - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) günlük petrol üretimi, martta bir önceki aya göre 15 bin varil artarak 32,2 milyon varile yükseldi.

OPEC'in mart ayına ilişkin "Petrol Piyasası Raporu"na göre, bu yıl için küresel petrol talebi geçen yıla göre 1,2 milyon artışla, günlük 94,2 milyon varil olacak. Geçen yılki küresel petrol talebi, günlük 93 milyon varil olarak gerçekleşmişti.

OPEC ham petrol üretimi, martta bir önceki aya göre günlük 15 bin artışla 32,2 milyon varil olarak gerçekleşti. Küresel petrol üretiminde OPEC'in payı, yüzde 33,7 ile sabit kaldı. Bu yıl ortalama OPEC ham petrol talebi, geçen yıla göre günlük 1,8 milyon farkla 31,5 milyon varil olacak. OPEC dışındaki ülkelerin bu yılki petrol arzı ise günlük 740 bin varil düşüşle 56,39 milyon varile inecek.

OPEC içinde ham petrol üretimi en çok Irak, İran ve Angola'da artarken, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya ve Nijerya'da üretim düştü. İran'ın petrol üretimi günlük 3,2 milyon varile çıkarken, Irak'ta üretim 4,1 milyona, Angola'da 1,7 milyon varile ulaştı. Birleşik Arap Emirlikleri'nde petrol üretimi günlük 2,6 milyon varile geriledi. OPEC'in en büyük üreticisi Suudi Arabistan'ın petrol üretimi 10,1 milyon varille martta bir önceki aya göre değişiklik göstermedi.

Martta küresel petrol arzı bir önceki aya göre günlük 170 bin artışla 95,68 milyon varile çıktı.

Ayrıca, martta toplam sondaj kulesi sayısı bin 607 olarak açıklandı. Sondaj kulelerinin bin 128'ini petrol, 374'ünü doğalgaz ve 105'ini diğer kaynaklara ait olanlar oluşturdu. Toplam sondaj kuleleri içerisinde OPEC'in payı da 566'ya yükseldi.