Yeni 10 liralar bugün tedavüle giriyor

Yeni 10 liralar bugün tedavüle giriyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, E9 Emisyon Grubu VI. tertip 10 TL banknotları bugünden itibaren tedavüle sokacağını açıkladı. Yeni 10 liraların tek farkı ise üzerinde yer alan imzalar olacak.

TCMB, E9 Emisyon Grubu VI. tertip 10 TL banknotların 27 Nisan 2022 itibariyle tedavüle sokulacağı açıkladı. Merkez Bankası'nın konu ile ilgili duyurusu ise Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre, 1211 sayılı Kanun’un Bankaya verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu VI. tertip 10 TL banknotlar 27 Nisan 2022 tarihinden itibaren tedavüle verilecek. Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II., III., IV. ve V. tertip 10 TL banknotlara kıyasla, VI. tertip 10 TL banknotlardaki imzalar Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’a ait olacak şekilde yeniden düzenlendi.

Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II., III., IV. ve V. tertipleriyle tamamen aynı.