Bayram tatiline hazırlanan mangalcılara kötü haber !

Bayram tatiline hazırlanan mangalcılara kötü haber !
Güncelleme:

Özellikle yaz aylarında mangal yakan vatandaşların vazgeçilmezi arasında yer alan tavuk eti son bir yılda yüzde 20 zamlandı.

Resmi verilere göre Türkiye'de yıllık 2 milyon ton tavuk eti tüketiliyor. Kişi başı tavuk eti tüketimi ise 25 kilo civarında. Özellikle yaz aylarında mangal yakan vatandaşların vazgeçilmezi arasında yer alan tavuk eti son bir yılda yüzde 20 zamlandı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) madde sepetinde yer alan ortalama fiyatlara göre, Temmuz 2016-Temmuz 2017 döneminde tavuk etinin kilogram fiyatı yüzde 20.5 artarak, 8.3 liradan 10 liraya çıktı. Aynı dönemde koyun eti kilogram fiyatı yüzde 28.14'lük yükselişle 43.65 liraya çıkarken, dana eti kilogram fiyatı da yüzde 15.07 artarak 43.77 lira oldu.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) Başkanı Sait Koca, bu yılın 6 aylık döneminde tavuk eti sektörünün büyüdüğünün altını çizerek, söz konusu dönemde beyaz et ihracatının yaklaşık yüzde 20 artış gösterdiğini aktardı.

SATIŞLAR AZALIR

Koca, bayramdan sonra okul sezonunun da açılacağına dikkati çekerek, “Kesilecek kurbanlardan dolayı vatandaşın dolabına et gireceği için Kurban Bayramı'ndan sonra geçici bir süre tavuk eti satışlarında biraz gerileme olur. Üretici fimaların bunu bildikleri için kendi tedbirlerini aldıklarını düşünüyorum” dedi. Tavuk eti fiyatlarının arz ve talebe bağlı olarak değişebileceğini belirten Koca, Türkiye'de tavuk eti sektöründe üretim ve tüketimin sürekli artacağını kaydetti.

 

Seçiniz...