Binlerce hakim ve savcının yeri değişti

Binlerce hakim ve savcının yeri değişti
Güncelleme:

Hakimler ve Savcılar Kurulu 4 bin 9 hakim ve savcının yerini değiştirdi. Kararname HSK’nın internet sitesinden yayınlandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu, adli ve idari yargıda yaz kararnamesini açıkladı. Adli yargıda hakimler kararnamesi açıklandı. Buna göre 4 bin 9'u adli, 290'ı idari yargı olmak üzere toplam 4 bin 299 hakim ve savcının görev yerlerinde değişiklik yapıldı. En dikkat çeken atamalardan biri ise eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmayı yürütürken el çektirilerek görevden alınan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı'na atanması oldu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Adli ve İdari Yargı 2024 Ana Kararnamesi yayımlandı. HSK'nın internet sitesinden yapılan açıklamada Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamelerine ilişkin çalışmaların 13 Haziran 2024 tarihi itibarıyla tamamlanarak karara bağlandığı belirtildi. Kararnameye göre 4 bin 9'u adli, 290'ı idari yargı olmak üzere toplam 4 bin 299 hakim ve savcının görev yerlerinde değişiklik yapıldı.

Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmayı yürütürken görevden alınan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı'na atanırken; İzmir Adliyesi’nde bulunan ‘dinlenme odası’nda cephaneliğini sergilediği fotoğraflarla gündem olan Oktay Tabur İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevinden alınarak tenzili rütbe ile Karşıyaka Hakimliği'ne atandı.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan 12 Eylül davası savcılarından olan Bilal Gündüz Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na getirildi.

Kararname ile atananlardan yeniden inceleme talebinde bulunmak isteyenlerin taleplerini en geç 24 Haziran 2024 Pazartesi günü mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından "Hakim Savcı Atanma Talep Formu" başlığı altında yer alan açıklama kısmını doldurarak göndermeleri gerektiği ifade edildi. Atama tebligatlarının ise 01 Temmuz 2024 Pazartesi gününden itibaren gönderilmesinin planlanıldığı belirtildi.