Deutsche Bank'tan Kanal İstanbul açıklaması: Başvuru bile gitmemiş!

Deutsche Bank'tan Kanal İstanbul açıklaması: Başvuru bile gitmemiş!

Adı Kanal İstanbul projesiyle geçen Alman devi Deutsche Bank yaptığı açıklamada, Türkiye’den herhangi bir talep gelmediğini duyurdu.

Almanya merkezli Deutsche Bank, Kanal İstanbul projesinin finansmanıyla ilgili Türkiye’den kendilerine herhangi bir talep gelmediğini açıkladı.

Euronews Türkçe’ye konuşan Deutsche Bank yetkilisi, proje finansmanlarıyla ilgili konuları konuşmadıklarını, ancak Deutsche Bank olarak kendilerine ya da kendilerine bağlı finans kuruluşlarına Türkiye’den projenin finansmanı konusunda bir talep gelmediğini aktardı.

 NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çarşamba günkü AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Eğer kredi verecek olursanız, bunları ödemeyiz. Deutsche Bank’a tehdit sallıyorlar. ‘Ödemeyi kesinlikle yapmayız.’ Daha şimdiden… Devlet nedir, devlet yönetmek nedir, bunlardan haberleri bile yok.” demişti.

Aynı gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medya hesabından Deutsche Bank’ı etiketleyerek “Ulusumun çıkarlarına ve dünya iklim politikasına ters düşen Kanal İstanbul projesine fon sağlayacak kuruluşlara Hazine’den ödeme yapılmayacaktır. Ayrıca projenin doğamıza vereceği zararlar için tazminat isteyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

 

EuroNews