Erdoğan'ın imzasıyla iki hükümlü affedildi

Erdoğan'ın imzasıyla iki hükümlü affedildi
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, iki hükümlü affedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 6186 Kararı ile Kocaeli İzmit nüfusuna kayıtlı olan Hasan Ş.'in kalan cezası affedildi. Karara göre Hasan Ş.; uyuşturucu madde ticareti yapmak ve satmak için uyuşturucu bulundurmak, silahla tehdit suçlarından üç ayrı mahkeme tarafından toplam 24 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı ve cezası kesinleştiği için 2018'den bu yana cezaevinde bulunuyor. Adli Tıp Kurumu 3'ncü Adli Tıp İhtisas Kurulu'nun verdiği "sürekli hastalık" raporu ve Adalet Bakanlığı'nın 20 Haziran 2022 tarihli yazısı üzerine Erdoğan, Anayasa'nın 104. Maddesinin 16'ncı fıkrası uyarınca af kararı aldı.

"SÜREKLİ HASTALIK VE SAKATLIK"
Yine Erdoğan'ın aldığı ve bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan 6187 sayılı Karar'la ise silahlı terör örgütüne üye olma suçundan İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2018 yılında 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Yozgat Kadışehri ilçesi nüfusuna kayıtlı Bilal K.'nin (45) de kalan cezası "sürekli hastalık ve sakatlık" gerekçesiyle affedildi.

BOMBA İMHA EDERKEN İŞARET PARMAĞINI KAYBETTİ
Polis memuru Bilal K., İzmir Aliaağa'da görevli iken Şubat 2009'da bir okulun önüne bırakılan bombayı imha etmeye hazırlanırken bombanın infilak etmesi sonucu gözlerini, sağ elini ve sol elinin işaret parmağını kaybetti. Ayrıca işitme kaybı yaşayan, bacaklarında yürüme zorluğu oluşan K.'nin yüzde 98 engelli olduğu eşinin, Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan'a yazdığı mektupta ifade edilmişti. K., 20 Aralık 2016'da ise Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) / PDY kapsamında gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

ANKA