Kızılay ''kana fahiş zam'' iddialarını yalanladı

Kızılay ''kana fahiş zam'' iddialarını yalanladı
Güncelleme:

Kızılay, son birkaç gündür gündem olan "Kızılay kan paralarına zam yaptı" iddiaları için sessizliğini bozdu ve iddiaları kesin bir ifadeyle yalanladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kızılay’ın 23 Mart itibarıyla bir torba kan fiyatını 502 TL’den 980 TL’ye çıkarmasına ilişkin yazılı bir açıklama yapmıştı.

TÜRK KIZILAYI AÇIKLAMA YAPTI

Kızılay, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yapılan haberi alıntılayarak cevap verdi. Söz konusu açıklamada, "Kızılay kan satışı yapmamaktadır. SGK ile bağlantısı bulunan hiçbir hastanede hiçbir hastadan kan kullanımına ilişkin ücret alınmamaktadır.  Laboratuvar işlemleriyle ilgili tüm masrafları SGK karşılamaktadır. Ücret istenilmesi halinde şikayet mercii Sağlık Bakanlığı'dır. Halk sağlığını doğrudan etkileyecek bu tür asılsız haberlere karşı hukuki yollara başvurulacaktır." ifadeleri yer aldı. 

KIZILAY'DAN BİR YAZILI AÇIKLAMA DAHA YAPILDI

İşte Kızılay'dan yapılan o açıklama:

Kamuoyunun Dikkatine;

“Kızılay kan bedeline yüzde yüz zam yaptı” başlıklı haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu olmuştur.

Bir milletvekilinin iddialarına dayandırılan haber tamamıyla gerçek dışıdır. Türk Kızılay Kanunla verilen yetkiye ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uygun olarak gönüllü bağışçıdan aldığı kanı laboratuvar güvenlik testlerinden geçirip üç farklı kan bileşenine ayırarak , ihtiyaç duyulduğu için talep yapan tüm hastanelere, özel donanımlı araçlar ile uygun koşullarda ulaştırır. Bu süreçlerin hiçbir anında vatandaşlardan “kan parası” adı altında ya da başka bir ad altında kan kullanımıyla ilgili olarak HİÇBİR ÜCRET TALEP EDİLMEMEKTEDİR.

Türk Kızılay yürütmekte olduğu kan bankacılığı faaliyeti için belirli maliyetlere ve giderlere katlanmaktadır.

Bu maliyetlerin başlıcaları; 

• Kan bankacılığında kullanılan tıbbi sarf malzeme ve ekipmanların maliyeti, 

• Profesyonel çalışanların ücret, SGK ve vergi ödemelerinin maliyeti, 

• Kan bankacılığı için kullanılan araç kirası, bina kirası, elektrik, su, doğalgaz vb. giderleri, 

• Kan bankacılığı için gerekli ve belirli bir amortisman ömrü olan demirbaş alım giderleri, 

• Faaliyetin daha sağlıklı şartlarda sürdürülebilmesi ve artan kapasiteyi karşılayabilmesi için bina inşaat ve tadilat giderleridir. 

 Türk Kızılay’ın KAN VE KAN BİLEŞENLERİ KONUSUNDA ÜCRET BELİRLEME DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. Yukarıda bahsedilen maliyetler SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu tutarın belirlenmesi ise Sosyal Güvenlik Kurumunca toplanan Fiyat Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılmaktadır. Belirlenen tutar Sağlık Uygulama Tebliği’nin (SUY)  “Tanıya dayalı işlemlerin kapsamı” başlığından karşılanmaktadır. Bu komisyon tarafından Türk Kızılay’dan maliyet verisi istenmemektedir. 

 SGK tarafından belirlenen tutar, Türk Kızılay tarafından gerçekleştirilen Kan Hizmet Maliyetini karşılamakta yetersiz kalmakta ve bu durum Türk Kızılay tarafından sübvanse edilmektedir. Kan hizmetlerine SGK tarafından hastaneler üzerinden yapılan ödeme tamamen kan bankacılığı faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

Sistemin sürdürülebilirliği Sağlık Bakanlığı’nın uhdesinde olup düzenlemelere ilişkin Türk Kızılay’ın herhangi bir karar verici etkisi bulunmamaktadır. 

 Gerçek durum böyle olmakla birlikte ve bu iddiaları ortaya atanların da bunu bilmesine rağmen, Kızılay’ın kan sattığına dair bir algı oluşturmaya yönelik çalışmalar en hafif tabiriyle “ahlaksızcadır”. Kızılay, halk sağlığını doğrudan ilgilendiren bu iddialar ve haberlerle ilgili yasal haklarını sonuna kadar kullanacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunulur.