Erdoğan seçim tarihini açıkladı

Erdoğan seçim tarihini açıkladı
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Kristersson ile görüşmesinin ardından bir muhabirin İsveç’ten talebiniz tam olarak nedir sorusuna, “Bizim siyaset yaptığımızı özellikle bilmeniz lazım. Yedi ay sonra seçim var” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile görüşmesi Saray’da basına kapalı gerçekleşti. Görüşmenin ardından ortak açıklama yapıldı.

İsveç’in ulusal haber ajansında çalıştığını belirten bir muhabir Erdoğan’a şu soruyu yöneltti:

“Acaba sayın Cumhurbaşkanı üçlü muhtırada hali hazırda İsveç’in gerçekleştirmediği taahhüt nedir? Daha öncesinde İsveç’in 30 kişiyi iade edeceğini söylüyordunuz. Daha sonra 73 kişi dediniz. Kafa karışıklığı yarattı. Tam olarak İsveç’ten talebiniz nedir?”

 Erdoğan, muhabirin sorusuna şöyle yanıt verdi:

Rakamların tabii 30 olmasını 100 olması bunlar hepsi ayrı ayrı tartışılabilecek konular. Hatta bu arada 4 tanesi deport edildi. Ama şu anda FETÖ terör örgütünden İsveç’te olan bir tanesi var ki. İsmini de vereceğim. Bülent Keleş, bu teröristin Türkiye’ye deport edilmesi bizler için büyük önem arz ediyor. Biz İsveç’in hassas davranmasını istiyoruz. PKK, PYD, YPG, DAEŞ bunlar da var. Biz 40 bin vatandaşımızı teröre kurban verdik.

 “BİZİM SİYASET YAPTIĞIMIZI ÖZELLİKLE BİLMENİZ LAZIM”

“70 yıl oldu NATO’ya gireli. NATO’da her zaman bu işin mücadelesini verdik. Gerek İsveç gerek Finlandiya bu teröristlerin ellerinde paçavraları ile dolaşmalarını benim halkım gördüğü zaman hesabını bize soruyor. TV ekranlarında bunlar dönüyor. Biz vatandaşımıza hayır diyemeyiz. Bizim siyaset yaptığımızı özellikle bilmeniz lazım. Yedi ay sonra seçim var. Bu seçimde biz halkımızın karşısına gittiğimiz zaman, Türkiye’de terörle mücadele büyük bir zafer elde ettiniz. Terörle mücadele halkım çok ciddi bir mücadele olduğunu biliyor ve takdir ediyor. Eskiden kamuoyu araştırmalarında terör birinci sıraya giriyordu. Artık girmediği gibi sıraya almaya bile girmiyor. Başarı var ortada. İstiyoruz ki dostlarımız özellikle NATO’da dayanışma içerisinde olmamız lazım. Bu teröristleri ülkelerinde barındırmamak gerekiyor.”

“HAZİRAN’DA SEÇİM VAR”

“Değerli dostum Kristenson’un şu an itibariyle anlayacağını inanıyorum. Önümüzde temmuz ayına kadar bir süre var. Bir diğer taraftan da özellikle haziran ayında tabii Türkiye’de bir seçim konusu. Gerek cumhurbaşkanlığı seçimi gerek parlamento. Seçimlere de hazırlanırken halkımızın karşısına rahat çıkabilmemiz lazım.”