İYİ Parti'nin İBB adayı Buğra Kavuncu kimdir?

İYİ Parti'nin İBB adayı Buğra Kavuncu kimdir?
Güncelleme:

CHP ve AK Parti'den sonra İYİ Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı da belli oldu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İBB adayının Buğra Kavuncu olduğunu duyurdu. Peki Buğra Kavuncu kimdir?

CHP, AK Parti ve Zafer Partisi'nin ardından İYİ Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan adayı da belli oldu. 

Partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, İYİ Parti'nin İBB adayının Buğra Kavuncu olduğunu açıkladı. 

Buğra Kavuncu, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti'nin adayı Murat Kurum ve Zafer Partisi'nin adayı Azmi Karamahmutoğlu'na karşı yarışacak. 

Buğra Kavuncu kimdir?

Buğra Kavuncu, 1973 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Tam ismiyle Satuk Buğra Kavuncu, Edmenton İlkokulu'nda başladığı eğitim hayatına Ankara Çizmeci İlkokulu ve Ankara Atatürk Lisesi'ni tamamlayarak devam etti. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümü'nden mezun olurken, profesyonel kariyerine büyük potansiyel gördüğü Kazakistan Almatı'da yapı kimyasalları alanında başladı. Satış, pazarlama ve yatırım konularında kazandığı bilgi deneyimi sayesinde kısa süre içerisinde başarıya ulaştı. 1997 yılında USTA LLP'yi kuran isim, yapı kimyasallarına yaptığı yatırımlarla şirketinin Orta Asya'daki büyümesinde önemli bir rol oynadı. 2008 yılında şirketini başarılı bir şekilde sattıktan sonra, kurumsal dünyada BASF Yapı Kimyasalları Central Asia LLP'nin Genel Müdürü ve ardından 2010 yılına kadar BASF Orta Asya'nın Genel Müdürü olarak önemli görevler üstlendi.

Orta Asya'da bulunduğu süre boyunca Rusça, İngilizce ve Kazakça dillerinde akıcı hale geldi. 2010 yılında BASF Yapı Kimyasalları'nda BDT Ülkeleri Pazar Direktörü olarak İsviçre'ye, 2012-2016 yılları arasında ise BDT Ülkeleri & Türkiye Pazar Direktörü olarak Türkiye'ye yerleşen isim, Ocak 2016'dan 30 Mart 2018'e kadar BASF Türk Kimya'da CEO unvanıyla yürüttüğü kariyerine devam etti. Buradaki kurumsal kariyerinin ardından 5 Nisan 2018 tarihinde İYİ Parti'deki siyasi hayatına başladı. Orhan Kavuncu'nun oğludur.

2018 yılında İyi Parti Genel Kurulu Üyeliği'ne seçilen Buğra Kavuncu, İstanbul İl Başkanlığı ve Parti Sözcüsü görevlerini üstlendi. 2022'de İyi Parti'deki İstanbul İl Başkanlığı görevinden ayrılan isim, 2023'te Seçim Kampanyasından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı olarak göreve getirildi.