için kaldı

Seçim öncesi AK Parti'de istifa depremi iddiası

Seçim öncesi AK Parti'de istifa depremi iddiası
Güncelleme:

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mayıs tarihini işaret ettiği 2023 seçimleri için geri sayıma başlarken, AK Parti'nin kurucularından Kemal Albayrak, AK Parti içerisinde "huzursuzlukların" olduğunu ve peş peşe istifaların yaşanabileceğini öne sürdü.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün partisinin grup toplantısında  Genel Kurul toplantılarına katılmada sıkıntı yaşandığını söyleyen Erdoğan, "Genel Kurulda yoklamalarda milletvekili arkadaşlarım bulunmazsa, bu millet size hakkını helal etmez." demişti. 

AK Parti  kurucusu ve eski AK Parti milletvekili Kemal Albayrak Halk TV'de canlı yayınında huzursuzluklar olduğunu ve seçime gidilirken partide bazı istifaların olacağını iddia etti.

Son grup toplantısında Erdoğan Meclis'e gelmeyen milletvekilleri için "hakkımı helal etmiyorum" demişti

Albayrak şunları söyledi:

"Tabii bu atmosfere girince olaylar biraz daha farklı. Bunun arkası istifalar gelebilir yakın zamanda. çünkü öyle bir hale geldik ki bu iktidarın insanlara verdiği sis parti içine de yansımaya başladı. Keyfi idare her zaman baskı ve zulüm getirir. Bunların ortaya koyduğu sistemler parti içinde çıkan yasalara, sadece seçim amaçlı yasalar olduğu için elbette AK Parti içinde de huzursuzluk kaynağı var. Mesela bir EYT çok aceleyle düşünülmeden getirildi onda bile sıkıntılar var"

Seçim atmosferinde ister istemez milletvekilleri geçmişte bürokraside ve diğer salanlarda ciddi manada suç işleyenler bir zırha bürünme amacı görüyorlar milletvekilliğini. Böyle bir yarış var.

İyi niyetli bürokratları bunun dışında tutuyorum. Ama gerçekten öyle büyük suç işlediler ki bunlardan dolayı da korku var zırh var. Bu alan daralıyor. İmtiyazlı sınıf oluştu. Şundan da rahatsız AK Parti içindeki birtakım milletvekilleri. Bir yağma düzeni oldu. Partililerin çocukları kamuda etkin yerlere geldiler. Bunlar gizleniyordu bazı milletvekilleri de bunları gördükçe huzursuz oluyordu. Yani puslu havada bir yön arayışı var.

Bir bilgi açısından değil gördüklerimi söylüyorum; istifalar başlayacak."