Ünlü anketçi, AK Parti'nin ''seçim yasası'' planını açıkladı: ''Çok akıllıca!''

Ünlü anketçi, AK Parti'nin ''seçim yasası'' planını açıkladı: ''Çok akıllıca!''
Güncelleme:

AK Parti ve MHP'nin birlikte hazırladığı yeni seçim yasasını değerlendiren AREA Araştırma'nın sahibi Murat Karan, "çok akıllıca hesap edilmiş" diyerek yeni düzenlemenin yasalaşması halinde en büyük zararı CHP'nin göreceğini öne sürdü.

Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, bugün kaleme aldığı yazısında  AREA Araştırma şirketi sahibi Murat Karan ile yaptığı görüşmeyi aktardı. Cumhur İttifakı'nın yeni seçim kanunu teklifini değerlendiren Karan, teklif için “Çok akıllıca hesap kitap yapılmış“ değerlendirmesinde bulundu.

Murat Karan, yeni seçim kanunun yürürlüğe girmesinden en çok CHP’nin zararlı çıkacağını düşündüğünü ifade ederek şunları aktardı:

“Eski sistem devam etseydi, bu şekilde Millet İttifakı altılı ittifaka dönüşürse bu CHP’nin büyük avantajına olurdu. Çünkü artık oylar, küçük partilerin oyları CHP’nin hanesine yazılırdı. Aslında bu sistem ile ülke barajı kalktı. Her parti kendi gücüne göre milletvekili çıkarabilecek, ittifak kurduğu partinin avantajını kullanamayacak. Yani, ülke barajı yok, her parti kendi gücünce D’Hondt sistemine göre oy çıkaracak. Bu yeni teklifle, Deva, Gelecek gibi diğer partilerin hiç milletvekili çıkaramayacakları muhafazakar bölgelerde CHP milletvekili çıkaracaktı, onun önüne geçtiler.” 

Karan sözlerine somut bir örnekle devam ederek şunları söyledi: “2018 seçiminde artık oyların hesaplanması ile CHP 13, İYİ Parti 6 milletvekili fazla çıkardı. Bu yeni getirdikleri kanun 2018 de uygulansaydı 19 milletvekili Cumhur İttifakı’nın olurdu. Bir de yerel ölçekte bir örnek verelim; 2018’de Elazığ’da CHP yüzde 10,7, İYİ Parti yüzde 7,7 oy aldı. AKP’nin oy oranı ise yüzde 54,6 idi. Artık oyların da hesaplanması ile Elazığ’da CHP 1, AKP 4 milletvekili çıkardı. Getirdikleri sistem 2018 de uygulansa idi Elazığ’dan CHP milletvekili çıkaramıyordu.”

Murat Karan’ın final cümlesi ise şöyle oldu; “Takım oyunu bitti. Bireysel oy konuşur. Skor tabelasına en yüksek oyu yazdırmak partilerin artık tek hedefi.”

Can Ataklı'nın yazısının tamamı için...