Kulislerde bomba iddia: Kabine değişiyor, erken seçim geliyor
Facebook canlı yayınında intihar etti
TSK, İdlib'de ilerliyor ! Helikopterle uyarı broşürleri dağıtıldı

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödül Töreni

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Sabancı:- "Girişimci mezunlarımız kendi işlerini kuran, kendi işlerini yapan, Sakıp Bey’i örnek alan, sınırsız düşünen girişimciler olarak, Türkiye ve dünya ekonomisine katkıda bulunmaya başladılar."- "

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödül Töreni
A+ A-

İSTANBUL (AA) - Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, "Girişimci mezunlarımız kendi işlerini kuran, kendi işlerini yapan, Sakıp Bey'i örnek alan, sınırsız düşünen girişimciler olarak, Türkiye ve dünya ekonomisine katkıda bulunmaya başladılar." dedi.

Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı merhum Sakıp Sabancı'nın vasiyeti üzerine her yıl düzenlenen, "Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri", bu yıl "Türkiye’de Yeni Merkezler: Kentlerde Ekonomi, Eğitim, Sanat ve Barış" konusunda verildi.

Sabancı Center'da gerçekleştirilen "2016 Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü ve Anma Töreni"ne katılan Güler Sabancı, Sakıp Sabancı'yı ve Sabancı Üniversitesinin serüvenini anlattı.

Güler Sabancı, Sakıp Sabancı’nın vefatından bu yana 12 yıl geçtiğini hatırlatarak, "Sakıp Sabancı’yı tanıyan, tanımayan herkesin ilk aklına gelen, onun Türk halkı tarafından çok sevilen, samimi, açık yürekli, pozitif, yapıcı ve sağduyulu kişiliğidir. Ülkesini çok seven birisiydi. Türkiye'nin her zaman çok daha ileriye gideceğine, çok daha iyi bir geleceği olacağına inanırdı." diye konuştu.

- "Mezunlarımız, uluslararası şirketlerde yöneticilik yapıyor"

Güler Sabancı, ailenin, Sakıp Sabancı liderliğinde bir dünya üniversitesi kurma hayaliyle yola çıktığını belirterek, önce bir arama konferansı, arkasından da tasarım komiteleriyle Türkiye yüksek öğrenimine fark getirecek bir üniversite kurduklarını söyledi.

Sakıp Sabancı'nın, bu kuruluş yolculuğu ve çalışmaları boyunca kendilerini gönülden desteklediğini anlatan Sabancı, "Hep yanımızda oldu. Farklı bir şeyler yapma cesaretini verdi. Dolayısıyla, Sabancı Üniversitesi bugüne geldi. Sevindiricidir ki üniversitemiz hem Türkiye yüksek öğrenimine bir fark getirdi, hem de dünya üniversitesi olma yolunda önemli adımlar attı. Bugün henüz 20 yaşında olan üniversitemizin mezunları, dünyanın birinci lig üniversitelerinde doktora çalışmaları yapıyorlar. Yine üniversitemizin mezunları, çok başarılı uluslararası şirketlerde yöneticilik görevlerine gelmeye başladılar. Girişimci mezunlarımız kendi işlerini kuran, kendi işlerini yapan, Sakıp Bey'i örnek alan, sınırsız düşünen girişimciler olarak, Türkiye ve dünya ekonomisine katkıda bulunmaya başladılar." değerlendirmesinde bulundu.

- "Birinciliği kaptırmamaya çalışıyoruz"

Sabancı Üniversitesinin, son 4 yıldır Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının girişimcilik ve yenilikçilik konusundaki sıralamasında ilk sırada yer aldığını ifade eden Sabancı, birinciliği kaptırmamaya çalıştıklarını anlattı.

Üniversite olarak son yıllarda, uluslararası sıralamalara girmeye başladıklarına dikkati çeken Sabancı, "Önemli yerlerdeyiz ama daha alacak yolumuz var, bunu da biliyoruz. Sakıp Sabancı çok hoşgörülü bir insandı, yaratıcılığa da hayrandı ve yaratıcılığı hep destekledi. Hoşgörü, başarıda insanı ve vizyonu sınırsız kılan bir olaydır. Son yapılan dünya çapında bir araştırmada, 3T 'Technology, Talent ve Tolerance', yani, 'Teknoloji, Yetenek ve Hoşgörü' olmadan yaratıcılığın olmayacağını söylüyor. Biz de buna yürekten inanıyoruz. Kurucu Rektörümüz Rahmetli Tosun Terzioğlu Hocamızla, Sakıp Bey’in vasiyetini yazarken beraberdik. Sakıp Bey, Tosun Bey’e sordu, 'Hocam üniversite için hangi konuda bir ödül vasiyet etmeliyim?' dedi. Tosun Bey, her ne kadar kendisi matematikçi olsa da, kendisine bunun sosyal bilimler dalında olması gerektiğini ve sebeplerini izah etti. Sakıp Bey, 'Tamam öyleyse hocam' dedi, vasiyetin o kısmını birlikte yazdılar." ifadelerini kullandı.

- Gelecek yılın ödülleri "Gündelik Yaşamda Türkiye Kökenli Avrupalılar" konusunda verilecek

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü'nün bir yıllık bir çalışma süreci ile belirlendiğini anımsatan Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve İstanbul Politikalar Merkezinin ortak yürüttüğü bu süreçte başvuruların uluslararası bir jüri tarafından değerlendirildiğini söyledi.

Güler Sabancı, gelecek yıl ödüllerin "Gündelik Yaşamda Türkiye Kökenli Avrupalılar" konusunda verileceğini bildirerek, ödülleri kazanacak isimleri şimdiden tebrik ettiğini belirtti.

- Tekeli, Gündoğan ve Şahin ödül aldı

Sabancı'nın konuşmasının ardından, ödül töreni başladı. Ödülün bu yılki jüri başkanı Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Ayşe Parla da ödülün gerekçeli kararlarını açıkladı.

"Türkiye’de Yeni Merkezler: Kentlerde Ekonomi, Eğitim, Sanat ve Barış" konulu ödüller kapsamında, Jüri Özel Ödülü'ne bu yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi İlhan Tekeli layık görüldü.

Tekeli ödülünü, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Nihat Berker’den aldı. Eşit ağırlıklı verilen iki "Makale Ödülü"ne ise "Şehir Merkezi Kavramını Yeniden Düşünme" başlıklı makalesiyle Cornell University'den Azat Zana Gündoğan ve "Köpekler ve Karavan" başlıklı makalesiyle Florida Üniversitesi'nden Emrah Şahinlayık görüldü.

Makale ödülü sahipleri, ödüllerini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nihat Berker ve Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Sevil Sabancı'dan aldı.

Törende, ünlü Türk bestecilerin eserlerinin icra edildiği bir konser de verildi.