Trendyol skandallara doymuyor

Trendyol skandallara doymuyor
Güncelleme:

Trendyol, akademisyen yazar Fatih Yaşlı'nın kitaplarını 'siyasi' içerikli olduğu gerekçesiyle satışa sunmadı.

Gazete Duvar'dan Anıl Mert Özsoy'un haberine göre, dijital pazarlama şirketi Trendyol, akademisyen-yazar Fatih Yaşlı'nın kaleme aldığı, Yordam Kitap tarafından yayımlanan ve Türkiye'nin yakın siyasi tarihine dair incelemeleri ele alan Antikomünizm, Ülkücü Hareket, Türkeş-Türkiye ve Soğuk Savaş (Mayıs, 2020), Türkçü Faşizmden 'Türk-İslam Ülküsü'ne (Mayıs, 2020) AKP, Cemaat, Sünni-Ulus- Yeni Türkiye Üzerine Tezler (Temmuz, 2020) kitaplarını satışa çıkarmama kararı aldı.

İzmir'de faaliyet gösteren ve Yordam Kitap'ın resmi temsilciliğini yapan Sakin Kitap, ürün satışı için Trendyol şirketi ile iletişime geçti.

 Trendyol depremi hiçe saydı, İzmir'deki personele çalışma talimatı verdi!

Bünyesinde Yılmaz Özdil, Soner Yalçın gibi siyasi içerikli kitapların satışını yapan Trendyol, akademisyen ve yazar Fatih Yaşlı'nın bugüne kadar yayımlanan beş kitabından üçünü 'siyasi' olduğu gerekçesiyle satışa açmayı reddetti.

 Sakin Kitap, satış başvurusuna karşı kendilerine gelen ret kararında şu ifadelerin yer aldığını belirtti: 

"Siyasi içerikli ürün satışı yapmamaktayız. Bu sebepten ürünü yayına açamıyoruz."

 Trendyol'da satılan ürüne tepki yağdı: Yazıklar olsun!

'ASIL SUÇ KİTABA VURULAN DARBEDİR'
Yaşananların bir sansür ve çifte standart olduğunu vurgulayan Sakin Kitap yöneticisi Çağrı Öner "Sakinkitap.com olarak bu durumu üzücü bulmaktayız. Her yerde satışı yapılabilen, Kültür Bakanlığı onaylı kitapları yasaklamanın suç olduğunu düşünüyoruz. Asıl suç kitaba vurulan darbedir. Okurların ya da müşterilerin tercihlerini kısıtlamak üzücüdür" dedi.

 'ORTADA ÇİFTE STANDART VAR'
Bolu İzzet Baysal Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan yazar Fatih Yaşlı ise konuyla ilgili, "Siteye bakıldığında başka politik kitaplar görülmektedir. Ortada çifte standart var. Bu kitaplar akademik çalışmalardır. Bu sansür ve çifte standardın kabul edilmemesi gerekir" ifadelerini kullandı. 

TRENDYOL: ÖZÜR DİLERİZ
Son günlerde bünyesinde her ürünün satıldığını vurgulayan reklamlarıyla gündeme gelen Trendyol, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Maksadını aşan bir değerlendirme oldu. Hatamızı düzelttik ve kitaplar satışa sunuldu. Sayın Fatih Yaşlı ve kamuoyundan özür dileriz" dedi. 

 TRENDYOL'UN SATIŞA SUNMADIĞI KİTAPLAR

Trendyol skandallara doymuyor - Resim : 1

FATİH YAŞLI KİMDİR? 
1979 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Maliye Bölümü’nde 2001 yılında tamamladı. Aynı yıl İzzet Baysal Üniversitesi’nde siyaset bilimi yüksek lisansına başladı ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde siyasi tarih araştırma görevlisi oldu. 2004-2008 yılları arasında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora yaptı. Doktorasını tamamlamasının ardından İzzet Baysal Üniversitesi’ne dönen Yaşlı, halen bu üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Felsefelogos, Bilim ve Gelecek, Birikim, Birgün, Radikal 2 gibi dergi ve gazetelerde çok sayıda makalesi yer aldı.

Yayınlanmış eserleri: 

Hayatın Olumlanması Olarak Felsefe: Nietzsche ve Marx (2008, Bilim ve Gelecek Kitaplığı), Kinimiz Dinimizdir: Türkçü Faşizm Üzerine Bir İnceleme (2009, Tan Kitabevi; 2014, Yordam Kitap), Hegemonyadan Diktatoryaya Liberal-Muhafazakâr İttifak ve AKP (der., Çağdaş Sümer ile birlikte, 2010, Tan Kitabevi), AKP ve Yeni Rejim (2012, Tan Kitabevi), AKP, Cemaat, Sünni-Ulus (2014, Yordam Kitap)

 

Gazeteduvar