Valide Sultan'ın alışveriş listesi

Valide Sultan'ın alışveriş listesi
Güncelleme:

Devlet Arşivlerinden çıktığı iddia edilen ve sosyal medyada "Valide Sultan'ın alışveriş listesi' olarak paylaşılan belgelerde şarap, bira, sardalya ve havyar sipariş edildiği öğrenildi. Tarihçi Sinan Meydan da "Devlet Arşivlerine baktım. Belgeyi aldım" diyerek belgenin gerçekliğini doğruladı.

Arkeolog yazar Sergen Çirkin'in sosyal medyada paylaştığı Osmanlı Arşiv belgesi tartışma konusu oldu.

Çirkin, yaptığı paylaşımda V.Murat'ın annesi Abdülmecit'in eşi Şevkefza Valide Sultan'ın alışveriş listesini paylaşarak, listede şarap, bira, sardalya ve havyar olduğunu ifade etmişti.

 Belgeleri paylaşan Çirkin, "Saraylara yaraşır liste işte budur. Osmanlı tarihini peygamberler tarihi sananlar için, Osmanlı en başta keyif almayı bilen bir Türk devletiydi... Belge Osmanlı arşivinde mevcuttur, kontrol edilmiştir" ifadelerini kullandı.

"GERÇEKTEN DE İSTEMİŞ"

Tarihçi yazar Sinan Meydan belgeleri sosyal medya hesabından paylaşarak, "Devlet Arşivlerine baktım. Belgeyi aldım. Belge arşivde 'Valide Sultan Tarafından Satın Alınması İstenen Yiyecekler ve İçecekler' başlığıyla kayıtlı. Gerçekten de Valide Sultanımız şarap, bira, havyar, sardalya vb. istemiş! Belge no: Y.PRK.SGE.00001.00023.001. Tarih:H.23.07.1295" ifadelerini kullandı.

V.Murat'ın annesi Abdülmecit'in eşi Şevkefza Valide Sultan'ın alışveriş listesi:

24 şişe kına kına şarabı
300 şişe Bordo şarabı
2 anbar Viyana birası
24 şişe Porto şarabı
Ufak fıçı derununda sardalya
Lakerda
Havyar

İŞTE O BELGELER

Valide Sultan'ın alışveriş listesi  - Resim : 1

Valide Sultan'ın alışveriş listesi  - Resim : 2

 

Günboyu