YÖK'ün vakıf üniversitesi raporunda şok ayrıntı

YÖK'ün vakıf üniversitesi raporunda şok ayrıntı
Güncelleme:

Yükseköğretim Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle, vakıf üniversitelerinde araştırma görevlisi olarak çalışan akademisyenlerin maaşlarında iyileştirme yapılacak. YÖK'ün raporuna göre, asgari ücretin bile altında maaşlarla akademisyen çalıştırılıyordu.

Yükseköğretim Kurumu'nun (YÖK) 2019 yılı için hazırladığı rapora göre, bazı vakıf üniversiteleri, çok düşük ücretlerle araştırma görevlisi çalıştırıyor. Rapordaki verilere göre, bin 336 lira maaşla araştırma görevlisi kadrosunda akademisyen istihdam eden vakıf üniversitesi var.

Yükseköğretim Kurumu'nun Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2020 raporunda, 2019 yılı içinde vakıf üniversitelerinin akademisyenlere ödediği maaşların tablosu da yer alıyor. Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre tabloda, vakıf üniversitelerinin çoğunluğu, araştırma görevlisi olarak çalışan akademisyenlere asgari ücret ve bir kademe üstünde maaş veriyor. Bazı vakıf üniversitelerinin maaş politikası ise asgari ücretin de altında.

 HENÜZ İYİLEŞTİRME YOK

Yasaya göre, devlet üniversitelerinde asgari geçim indirimiyle (AGİ) birlikte 6 bin 250 lirayı bulan araştırma görevlisi maaşı, vakıf üniversitelerinde de geçerli olmak zorunda. Bazı vakıf üniversiteleri bu şartı karşılamış olsa da, çoğunluk henüz araştırma görevlisi kadrosunda çalışan akademisyenlerin maaşlarında iyileştirme yapmadı.

SÖZLEŞME YENİLEME TARİHİ BEKLENİYOR

Yasadaki değişikliğe rağmen ücretlerde iyileştirme yapmayan vakıf üniversitelerinin, YÖK'e yazı yazarak, ücretlerdeki iyileştirmeleri yeni sözleşme döneminde yapacağını bildirdiği öğrenildi. Vakıf üniversitelerinde, sözleşme yenilemeleri eylül ayında yapılıyor.

DÜŞÜK ÜCRETLE ÇALIŞAN AKADEMİSYENLERİN BİR KISMI İŞSİZ KALABİLİR

Bu durum, vakıf üniversitelerinde düşük ücretle çalışan akademisyenler için avantaj gibi görünse de, ücretlerdeki iyileştirme zorunluluğu, kadrolarda daralmaya sebep olabilir. Bu da, düşük ücrete çalıştırılan akademisyenlerin bir kısmının işsiz kalması sonucunu doğurabilir.