Yüksekovada Kepenkler Açılmadı (2)

İLÇEDE OLAYLAR ÇIKTIHDP ve DBP'li yöneticilerin esnafı gezerek "Kepenklerinizi açın" çağrılarına rağmen işyerlerinin tamaman kapalı olduğu Yüksekova'da öğle saatlerinde olaylar çıktı.PKK'lılara ait mezarların tahrip edildiğinin ileri...

Yüksekovada Kepenkler Açılmadı (2)
A+ A-

İLÇEDE OLAYLAR ÇIKTI

HDP ve DBP'li yöneticilerin esnafı gezerek "Kepenklerinizi açın" çağrılarına rağmen işyerlerinin tamaman kapalı olduğu Yüksekova'da öğle saatlerinde olaylar çıktı.

PKK'lılara ait mezarların tahrip edildiğinin ileri sürülerek geçen yıl yapılan eylemler sırasında çıkan olaylarda Mehmet Reşit İşbilir, Veysel İşbilir ve Bemal Tokçu açılan ateşle hayatını kaybetmesinin yıldönümü nedeniyle İHD ve Cumartesi Anneleri'nden oluşan 100 kişilik grup, sanat sokağında toplandı.

Hayatını kaybeden 3 kişinin akibetilerinin araştırılmasını isteyen grup, daha sonra da dağıldı. Ancak yüzleri maskeli 50 kişilik bir grup ise caddeye çıkıp barikat kurması ve lastikleri ateşe vermesi üzerine gerginlik tırmandı. DBP'nin 3 kişi için yapmayı planladığı yürüyüş ve basın açıklaması bu gerginlik yüzünden iptal edilirken, yollara barikat kuran ve ateş yakan göstericilere ise polis müdahalede bulundu.

Gözyaşartıcı bomba, tazyikli su ve plastik merminin kullanıldığı müdahale sırasında göstericiler de taş, molotof ve havai fişek atarak polislere karşılık verdi. Olaylar kısa sürede tüm ilçeye yayılırken, polis de zırhlı araçlarla geniş güvenlik önlemleri aldı.

BİR KİŞİ YARALANDI

Olayların yer yer devam ettiği ilçede, bir kişi de atılan gaz bombası kapsülünün yüzüne isabet etmesi sonucu yarlandı. TEDAŞ arıza ekibinde görevli olduğu belirtilen İlker Aslan'a gaz bombası kapsülünün aracın içindeyken çenesine isabet ettiği ileri sürüldü. Aslan, çevrede bulunan vatandaşlar tarafından Yüksekova Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, olaylar ara sokaklarda devam etti.

FOTOĞRAFLI