Üniversite Öğrencilerinden "Kediversite"

KBÜ Hayvan Hakları Kulübü üyesi öğrenciler, sokak kedileri için "Kediversite" adını verdikleri bakım merkezi oluşturdu

Üniversite Öğrencilerinden "Kediversite"
A+ A-

KARABÜK (AA) - Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hayvan Hakları Kulübü üyesi öğrenciler, kampüs içerisinde "Kediversite" adını verdikleri sokak kedilerine yönelik bakım merkezi kurdu.

Sokak hayvanları için çalışmalar yürüten kulüp üyesi öğrenciler, herhangi bir nedenden dolayı yaralanan kedilerin tedavi ettirilmesinin ardından bakımlarının yapılabilmesi için 200 metrekarelik alanda "Kediversite" projesini hayata geçirdi.

Kulübe gelen ihbar ve başvurular neticesinde yaralı hayvanlara ulaşan öğrenciler, Safranbolu Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde veteriner hekime tedavi ettirdikleri kedilerin bakımlarını merkezde yapıyor.

KBÜ Hayvan Hakları Kulübü Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Sırma Oya Tekvar, gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitede hayvan haklarıyla ilgili kulüp kurulmasına öncülük yaptığını söyledi.

Kulübün en önemli çalışmalarından olan "Kediversite"de şu anda 22 kedinin bakımının öğrenciler tarafından üstlenildiğini anlatan Tekvar, "Mümkün olduğunca ortamın doğal olmasına özen gösterildi. Hayvanlar doğaya ait, doğanın bir parçası. Öğrenciler, sınav ve derslerini aksatmadan her gün buraya gelip hayvanların bakımlarını yapıyorlar." diye konuştu.

KBÜ Hayvan Hakları Kulübü Başkanı Atiye Nur Ataç da 12 kişilik yönetimleriyle önemli çalışmalara imza attıklarını dile getirdi. Ataç, "Kediversite"de bakımı yapılan kedilerin sahiplendirilene kadar burada kaldığını kaydetti.