''Sümeyye Erdoğan'a suikast'' yalanına tazminat cezası !

''Sümeyye Erdoğan'a suikast'' yalanına tazminat cezası !

"Sümeyye'ye suikast planı" haberleri yalan çıkınca, Umut Oran o gazeden 10.000 TL'lik tazminat kazandı.

Star Gazetesi, eski CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'a suikast planlamak üzere gazeteci Emre Uslu ile Twitter'dan görüşme yaptığı ve para aktardığı iddialarının yalan çıkması üzerine Oran'a 10 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Umut Oran, “Atılan iftiraların hesabını tek tek sormaya devam edeceğiz.” dedi.

Zaman'daki habere göre hükümete yakın medyanın geçen yıl Sümeyye Erdoğan'a suikast planlandığı yönündeki haberlerinin iftira içerikli olduğu, Twitter'ın iddia edilen yazışmaların olmadığına ilişkin resmi yazısı üzerine ortaya çıkmıştı.

1-20160226113745.jpg

Havuz medyasının günlerce sürdürdüğü yayınlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da haberlere ilişkin belge olduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada ise herhangi bir gelişme sağlanamadı.

Diğer yandan, CHP'li Umut Oran'ın başlattığı yargı mücadelesinde ilk sonuçlar alınmaya başlandı. Oran, hakkındaki yalan haberler nedeniyle Star Gazetesi aleyhine açtığı tazminat davasını kazandı.

Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi, Star'daki ‘Umut Oran ile Emre Uslu arasında Sümeyye Erdoğan'a suikast planı olan yazışmalar yapıldığı, CHP'nin ‘paralel yapı'ya para aktardığı' gibi iddiaların doğru olmadığına karar verdi. Star'ın, Oran'a 10 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Böylece, haberlerin iftira içerikli olduğu mahkeme kararıyla da kesinleşmiş oldu. Umut Oran, karara ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Hükümetin klavyeliğini yaparak sadece muhalifleri ve CHP'yi eleştirme görevi gören bir kısım medya organlarının iftiraları, haysiyet cellatlıkları teker teker ortaya çıkıyor. Bu ortamda dahi yargıdan çıkan ve karalamaları, atılan çamurları, iftiraları kanıtlayan kararlar gösteriyor ki, er veya geç gerçekler ortaya çıkıyor. Atılan iftiraların hesabını tek tek sormaya devam edeceğiz.”