Blatter'e soruşturma açıldı

Blatter'e soruşturma açıldı

FIFA Başkanı Sepp Blatter hakkında İsviçre Federal Mahkemeleri tarafından, görevini kötüye kullanmaktan soruşturma açıldı.

İsviçre Federal Mahkemesi, FIFA Başkanı Sepp Blatter hakkında görevi kötü kullanmaktan ötürü soruşturma açıldığını doğruladı.
 
Bilindiği üzere, bugün öğle saatlerinde FIFA Başkanı Blatter tarafından Zürih'te düzenlenmesi gereken basın toplantısı, gerekçe gösterilmeden iptal edilmişti.
 
İddalar böyle başladı...
 
2010 Dünya Kupası'nın Fas yerine Güney Afrika'ya verilmesi için eski CONCACAF Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Jack Warner'a gönderilen 10 milyon dolarlık rüşvete bazı yetkililer onay vermiş, FIFA suçlamaları yalanlasa da rüşvet soruşturmasının ucunun artık Blatter'e kadar dayandığı öne sürülmüştü.
 
Bununla birlikte FIFA İcra Kurulu'nun eski üyesi Chuck Blazer, 2013 yılında mahkemeye verdiği ifadede, 1998 ve 2010 dünya kupalarının düzenleneceği ülkelerin belirlenmesi sürecinde kendisinin ve diğer üyelerin rüşvet aldığını itiraf etmişti.
 
Onursal Başkan'dan rüşvet yorumu 
 
UEFA Onursal Başkanı Lennart Johansson, İsviçre Savcılığı'nın FIFA Başkanı Joseph Blatter'e ceza soruşturması açmasının yerinde bir karar olduğunu ancak UEFA Başkanı Michel Platini'nin rüşvet aldığına inanmadığını söyledi. 
 
İsveç devlet televizyonu SVT'nin canlı yayınına katılan Johansson, suçlamalar arasında Blatter'in, 2011 yılında UEFA Başkanı Michel Platini'ye 2 milyon dolar verdiği iddiasının da yer almasının kendisini üzdüğünü ve şaşırttığını ifade etti. Johansson, uzun yıllar Platini ile çalıştığını ve Fransız futbol adamının rüşvet aldığına inanmadığını dile getirdi.
 
Platini'nin yıllardır Blatter'e karşı mücadele verdiğini anlatan Johansson, Platini'yi rüşvet almakla suçlamanın "Blatter'e karşı yapılan soruşturmayı sulandırmak" olduğunu ifade etti.
"Blatter'in kara para aklama ve rüşvet verme olaylarında çok usta" olduğunu savunan Johansson, "Futbol gibi evrensel bir oyunun başında rüşvetçi bir başkanın olması dünya için büyük bir şansızlıktır'' dedi.