Çeçen liderin sağ kolu öldürüldü

Çeçen liderin sağ kolu öldürüldü
Güncelleme:

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal harekatına destek veren Çeçen lider Kadirov'un sağ kolu öldürüldü.

Ukrayna - Rusya savaşı devam ederken Çeçenistan lideri Kadirov da Putin'in yanında savaşa katılmıştı. Rus ordusuyla birlikte Ukrayna'ya karşı savaşan Çeçen Ulusal Muhafızlarının lideri Magomed Tushayev öldürüldü. Tushayev, ülkesinde eşçinsel bireylere karşı işkencelerle dünyanın tepkisini çekmişti.

 LGBT'yi savunan insanları acımasızca öldüren Magomed Tushayev, Çeçen lider Ramazan Kadirov'un komutasındaki askeri bir liderdi. Eşcinsel karşı tasfiyeler yapan Tushayev hakkında birçok iddia var. Çeçenistan'da yüzden fazla kişinin yasa dışı olarak gözaltına alan, işkence yapan Çeçen komutan, Ukrayna'da hayatını kaybetti.

Ukrayna lideri Zelenskiy'in sözcüsü Kadirov'un askeri Magomed Tushayev'in ölüm haberini doğruladı. Kadirov şimdilik bu iddialar karşısında bir açıklama yapmadı. Çeçen askerlerin yoğun kayıplar verdiği hakkındaki iddiaları ise yalanladı.

 'PUTİN'İN EMİRLERİNİ YERİNE GETİRECEĞİZ'

Kadirov, Putin'i överek şu sözleri kullandı. 'Cumhurbaşkanı Putin doğru bir karar verdi. Biz de onun emirlerine uyacağız ve Ukrayna'da savaşacağız.'