İngiltere'de Oxford aşısı da yapılmaya başlanıyor

İngiltere'de Oxford aşısı da yapılmaya başlanıyor
Güncelleme:

İngiltere, Pfizer/BioNtech aşısının ardından Oxford/AstraZeneca aşısını da bugünden itibaren kitlesel olarak kullanmaya başlayacak. Altı hastanede 530 bin doz Oxford-AstraZeneca aşısı bugün kullanıma hazır olacak.

İngiltere'de kullanım onayı alan ikinci korona virüsü aşısı olan ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı, bugünden itibaren uygulanmaya başlıyor. Aralık ayında Pfizer-BioNtech aşısıyla kitlesel aşılamaya başlayan İngiltere, bu aşının da yapılmaya başlanmasıyla aşılama kampanyasını büyük ölçüde genişletiyor.

Sağlık Bakanı Matt Hancock bunu ülkenin korona virüsüyle mücadelesinde çok önemli bir an olarak tanımladı. Altı hastanede 530 bin doz Oxford-AstraZeneca aşısı bugün kullanıma hazır olacak.

HEDEF, ÜÇ AY İÇİNDE ON MİLYONLARCA KİŞİ
İngiltere, Oxford aşısını üreten AstraZeneca'dan 100 milyon doz aşı sipariş etmişti. Hükümetin eline ulaşan diğer parti aşıların da hafta içinde ülke genelindeki sağlık ocakları ve bakım evlerine gönderileceği belirtildi. Pazar günü BBC yayınına katılan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, üç ay içinde on milyonlarca kişiyi aşılamayı ümit ettiklerini söyledi.

 

MUHALEFET TAM KAPANMA İSTEDİ
Öte yandan Noel ve yeni yıl tatillerinin ardından ülkedeki vakalarda ciddi artış yaşanıyor. Son altı gündür, günlük yeni vaka sayıları 50 binin üzerinde seyrediyor. Muhalefetteki İşçi Partisi artan vakalar nedeniyle ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamalarına gidilmesini istiyor. Johnson da dün yaptığı açıklamada, rekor düzeyde artan vakaları önlemek için "gelecek haftalar içinde" daha sıkı önlemlere gerek duyulabileceğini söyledi.

İLK AŞIYI OLANLARIN SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ
İngiltere'de onaylanan ve geçen ay yapılmaya başlanan ilk aşı olan Pfizer-BioNTech aşısının ilk dozu şu ana kadar 1 milyondan fazla kişiye uygulandı. Oxford aşısının, Pfizer-BioNTech aşısı aksine normal buzdolaplarında saklanabilmesi, aşının dağıtımını da kolaylaştırıyor. Fiyatı da daha ucuz.

PFIZER AŞISININ DOZ ARALARI AÇILDI
Ülke genelinde şu an 730 olan aşı merkezi sayısının da bu hafta içinde 1000'in üzerine çıkarılması planlanıyor. İngiltere'de daha çok insanın aşılanması amacıyla, başlangıçta 21 gün arayla yapılması planlanan Pfizer-BioNTech aşısı ve Oxford-AstraZeneca aşısının ikinci dozlarının, 12 hafta aradan sonra yapılması kararlaştırılmıştı. Öte yandan 8 Aralık'ta İngiltere'de Covid-19 aşısı yapılan ilk kişi olan Margaret Keenan'a 2. doz aşı da uygulandı.

 

Aşılama kampanyasında artık mümkün olan en fazla insana aşının ilk dozunun uygulanması öncelikli hale gelecek. Sağlık Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Gerekli iki dozun en kısa zamanda uygulanması yerine, risk grubundaki mümkün olduğunca fazla sayıda kişiye ilk dozun uygulanmasına öncelik verilmelidir" dedi, "İlk aşıdan 12 hafta sonra herkese ikinci doz da uygulanacak. Uzun vadeli koruma için ikinci dozun alınması önemli" diye konuştu.

OXFORD AŞISI NE KADAR ETKİLİ?

Oxford-AstraZeneca aşısının etkisi konusunda üç orandan söz ediliyor: %62, %70 ve %90. Denemelerden elde edilen sonuçlar ilk incelendiğinde, aşı olanların yüzde 70'inin Covid-19'a karşı korunduğu, kimsede hastalığın ağır seyretmediği ve hastanede tedaviye ihtiyaç duymadığı görüldü.

İki tam doz aşı olanlarda etki oranı yüzde 62, ilk aşıyı yarım doz, ikincisini tam doz olanlarda ise yüzde 90 etkili olduğu tespit edildi. İngiltere'nin ilaç onay kurumu MHRA, Oxford-AstraZeneca aşısının iki tam toz şeklinde uygulanmasına onay verdi.

Ancak henüz yayımlanmamış olan verilerde, birinci dozun ardından daha uzun bir ara verip ikinci doz yapıldığında aşının daha etkili olduğu görüldü. İlk dozun yarım, ikinci dozun tam olması durumunda daha etkili olduğunu gösteren yeterli kesin veriye ise rastlanmadı.

Onay almış aşıların, koronavirüsün mutasyona uğramış yeni varyantlarında da etkili olması bekleniyor.