Benzin ve motorine okkalı ÖTV zammı; bu sefer pompaya yansıyacak

Akaryakıt fiyatlarında bugünden itibaren ÖTV oranı değişti. Bu değişiklikle benzin ve motorinde pompa fiyatları yüzde 9 zamlanırken, motorinin litre fiyatı 45, benzinin 50, LPG'nin de 30 kuruş yükselmiş oldu.

Benzin ve motorine okkalı ÖTV zammı; bu sefer pompaya yansıyacak
A+ A-

Akaryakıt fiyatlarına Özel Tüketim Vergisi düzenlemesi geldi. Düzenleme sonucu, akaryakıt pompa fiyatları  yüzde 9 artacak.

Belirlenen yeni ÖTV oranları Resmi Gazete’de yayımlandı ve akaryakıt pompa fiyatları yeniden belirlendi.

Buna göre; motorinin litre fiyatı 45, benzinin 50, LPG'nin de 30 kuruş arttı.

Zamla birlikte İstanbul'da benzinin litre fiyatı 6,75 TL, motorinin fiyatı 6,15 TL, LPG otogazın litre fiyatı ise 3,75 TL'den satılacak.

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, 5 ağustos itibarıyla eşel mobil sistemi kapsamında devletin 1 milyar 750 milyon liralık vergiden feragat ettiğini açıklamıştı.

Benzin ve motorine büyük zam Benzin ve motorine büyük zam

EŞEL MOBİL SİSTEMİ DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz mayıs ayından itibaren akaryakıt fiyatlarında eşel mobil sistemine geçilmişti. Hem döviz hem de petrol fiyatlarındaki ilave artışlar tüketiciye yansıtılmamıştı. Bu sistem devam ediyor ancak 21 Mayıs'ta uygulanmaya başlanan bu sistemde, o tarihten bu yana ÖTV’de meydana gelen erime nedeniyle bugünkü düzenlemeye gidildi ve ÖTV tutarları yukarı çekildi. Güncellenen oranlarla eşel mobil sistemi devam edecek. Yeni bir karar alınıncaya kadar döviz ve petrol fiyatlarındaki artış pompa fiyatlarına yansımayacak.