Bu iddia olay olur: ''Türkiye ile Katar 1 doları 22 TL'ye sabitledi!''

Güncelleme:

Gazeteci Cüneyt Özdemir'in canlı yayınına konuk olan Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı gazeteci Şeref Oğuz, Türkiye ile Katar arasındaki SWAP anlaşmasında (Türk Lirası - Katar Riyali takas anlaşması) 1 doların 22 Türk lirası olarak sabitlendiğini iddia etti.

Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı gazeteci Şeref Oğuz'un Katar'la yapılan Swap anlaşmasında 1 doların 22 liraya sabitlendiğini idda etmesi sosyal medyada gündem oldu.

Diğer yandan dün döviz kurlarında yaşanan yükseliş sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan piyasaya satım yönünde müdahale geldi. Merkez Bankası müdahalesiyle kur gün içerinde en yüksek 14.75 seviyesini görmüştü. 

 Merkez Bankası daha önce de 3 defa piyasaya müdahale de bulunmuştu.

Ünlü ekonomist Şeref bu müdahale sonrası sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunmuştu. Oğuz, "Kurdaki tsunami rezervleri yer yutar Merkez Bankası, 4'ncü müdahalesini yapıyor. 4 milyar $ harcandı, dolar durmadı. Şimdi de Katar'la dolar 24 tl'den anlaşma söylentisi." ifadelerine yer vermişti.

SWAP ANLAŞMASI NEDİR?

İngilizce'de ‘takas' anlamına gelen swap sözcüğü, iki tarafın belirli bir vade ile farklı para birimlerini belirlenmiş bir faiz ile değiş tokuş yapmaları anlamına geliyor. Vade sonunda işlem tersine çevriliyor.