SGK'dan kendi işini kuracak gençler için büyük fırsat

SGK'dan kendi işini kuracak gençler için büyük fırsat
Güncelleme:

Genç girişimciler için harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu kendi işini kuranlardan, yeni mezunlara kadar pek çok farklı imkan sunuyor. İşte SGK tarafından iş hayatına atılmak isteyen gençler için sunulan kolaylıklar.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı ile gençlere sağlanan avantajlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından tek tek açıklandı. 

2 YIL ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ

Mezuniyet tarihinden itibaren ortaöğretim mezunlarının 20, yüksek öğretim mezunu gençlerin 25 yaşını geçmemesi durumunda SGK tarafından 2 yıl daha sağlığa ücretsiz ulaşım imkanı sağlanıyor.

Şehit, harp ve vazife malullerinin çocuklarına ise, her yıl eğitim ve öğretim yardımı yapılıyor. 2021-2022 eğitim döneminde 19 bin 501 gence 73,6 milyon lira ödeme yapıldı. Ayrıca lise ve yüksek öğretim öğrencisi gençler, öğrenci belgesine gerek olmaksızın GSS aktivasyon işlemini ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorlar.

İSTİHDAM DESTEĞİ

SGK gençler için pirim desteği sağlıyor. 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşını dolduran kadınlar bu destekten yararlanıyor.  Mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlar için 48 ay, mesleki ve etkin eğitim veren orta veya yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar ya da Türkiye İş Kurumu’nca düzenlenen iş gücü yetiştirme kurslarını bitirenler için 36 ay prim desteği veriliyor. 
Bu şartları taşımayan gençler için ise 24 ay prim desteği sağlanıyor.

BİR BUÇUK YIL PRİM TEŞVİKİ

İmalat ve bilişim sektörü ile diğer sektörlerde faaliyet gösteren işverenlerin ilave istihdam ettiği 18 yaşından büyük kadın ile 18 yaşından büyük, 25 yaşından küçük erkekler için 18 ay prim teşviki sağlanıyor.

Sosyal hizmetlerden faydalanan gençlerin özel sektörde işe başlamaları halinde ise 5 yıl boyunca prim desteği sağlanıyor.

KENDİ İŞİNİ KURANLAR 1 YIL PRİM ÖDEMİYOR

İlk defa Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan 18-29 yaş arası gençlerin 12 ay boyunca primleri SGK tarafından karşılanıyor.