Uzman isim açıkladı: İkinci EYT vakası geliyor: 500 bin kişi emekli olacak

Uzman isim açıkladı: İkinci EYT vakası geliyor: 500 bin kişi emekli olacak
Güncelleme:

AK Parti hükümetinin Bağ-Kur'lular, SSK'lılarla eşit prim günü ve prim gün sayısının düşürülmesi düzenlemesi üzerinde çalışırken Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, "ikinci bir EYT vakası geliyor" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde Bağkurluların emeklilik için gereken prim gün sayısının 7 bin 200'e düşürülmesi çalışmalarının devam ettiğini duyurdu. Bu açıklama, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda ikinci bir dalganın gelişine işaret ediyor.

'SSK'LILARDAN 500 BİN KİŞİ EMEKLİ OLACAK'

EYT'nin ikinci kez tekrarlayacağını söyleyen Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, TGRT Haber yayınında yaptığı açıklamada, 2023 yılında yaklaşık 1 milyon 850 bin kişinin EYT kapsamında emekli olduğunu belirtti. Bu yıl ise SSK'lılardan 500 bin kişinin EYT'den emekli olacağını tahmin etti. Ayrıca, Bağkur prim eşitleme çalışmalarının devam ettiğini ve 9 bin gün prim farkı olanların prim gün sayısının 7 bin 200'e indirilmesi için hazırlıkların tamamlandığını ifade etti.

 Karakaş, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bağkur prim eşitleme meselesiyle ilgili taslak hazır, Meclis'e sunulması bekleniyor. Bu düzenlemeyle birlikte, emeklilik için gereken prim gün sayısının düşürülmesi sağlanacak."

'GÜN SAYISI DAHA FAZLA OLANLARIN DAHA FAZLA MAAŞ ALMASI GEREKİYOR'

Konuşmasında ev kadınlarına da değinen Karakaş, bu kesime yönelik yapılan vaatlerin maliyet hesaplarının yapıldığını ve çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanı sağlanabileceğini belirtti. Örneğin, 3 bin 600 gün prim ödeyene 10 bin TL, 10 bin 80 gün prim ödeyene ise 10 bin TL ödeme yapıldığını aktardı. Ancak, bu ödemelerde eksik ödemelerin olduğunu ve aslında maaşların daha yüksek olması gerektiğini vurguladı.

Karakaş, "En düşük emekli maaşının 10 bin TL'ye çıkması durumunda, gün sayısı daha fazla olanların da daha yüksek maaş almaları gerektiğini düşünüyoruz" dedi.