Dev banka Dolar ve enflasyon tahminini değiştirdi

Dev banka Dolar ve enflasyon tahminini değiştirdi
Güncelleme:

Bank of America Securities ekonomistleri, Türkiye'nin ekonomik verilerini değerlendirdi ve enflasyon ile dolar kuru tahminlerini değiştirdi.

BofA ekonomistleri, Türkiye'ye ilişkin olarak paylaştıkları raporda Merkez Bankası’ndan 500 baz puana varan faiz artışı beklerken enflasyon ve dolar tahminini güncelledi.

Bank of America Securities ekonomistleri, Türkiye'ye ilişkin olarak paylaştıkları raporda enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

Liradaki değer kaybı, asgari ücretteki yüzde 34’lük artış, ÖTV ve KDV oranlarındaki artış nedeniyle 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 44’ten yüzde 58’e yükseltildi. Enflasyonun gelecek mayıs ayında yüzde 65 ile zirve seviyeye ulaşacağı öngörüldü.

TCMB beklentilerini de paylaşan ekonomistler, bu hafta 500 baz puana varan bir faiz artışı olabileceğini belirterek “300 ila 500 baz puan arasında bir artış olabilir.

YIL SONUNDA POLITIKA FAIZI NE KADAR OLACAK ?

TCMB’nin ekonomiye beklenmeyen bir zarar vermemek için geçişi kademeli olarak yapacağını düşünüyoruz. Faiz artırımlarının ne kadar süreceği belirsiz. Yıl sonunda politika faizinin yüzde 35 seviyesinde olmasını bekliyoruz” ifadesine yer verildi.

Kurum yıl sonu dolar/TL tahmininin ise 31 olduğunu açıkladı.