Araplar Taksim'i doldurdu !

Araplar Taksim'i doldurdu !

Körfez'den gelenlerin gayrimenkul tercihinde Taksim'e olan mesafe önemli bir kriter..

Türkiye’de ilk 6 ayda yabancılara yapılan konut satışları yüzde 22 artarken, bu oran İstanbul’da yüzde 36’yı buldu. Verilerin yabancıların İstanbul’u tercih ettiklerini gösterdiğini belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, bu tercihte hem turistik hem de yatırım düşüncesinin hakim olduğunu vurguladı.

Körfez ülkelerinden gelen yabancıların İstanbul’da genelde Avrupa yakasına önem verdiğini kaydeden Maya, “Gayrimenkul  tercihinde Taksim’e olan mesafe ve havaalanına olan uzaklık temel belirleyici unsurlar. Daha üst segmentteki alımlarda Boğaz manzarası, projenin segmentasyonu ve içinde barındırdığı olanaklar belirleyici unsurlar olabiliyor” dedi.

Yabancıların ağırlıkla merkezi lokasyonları, rezidans projelerini ve markalı konut projelerini tercih ettiklerini ifade eden Maya, İstanbul’da markalı konut projelerinin ağırlıklı olduğu ilçelerin yabancıların dikkatini çektiğini, Bağcılar Basın Ekspress hattı ve Bahçeşehir gibi yeni projelerin artış eğiliminde olduğu yerlerin özelikle yatırım anlamında cezbedici olabildiğini aktardı.

3. köprü hareketi var

TSKB Gayrimenkul Değerleme İdari İşler ve İş Geliştirme Müdürü Özge Aklar, 3’üncü köprü güzergahında konut fiyatlarında ilk etapta Avrupa Yakası’ndaBaşakşehir-Arnavutköy-Kayabaşı aksı, Anadolu Yakası’nda da Beykoz ve Sancaktepe’de hareketlilik yaşandığını söyledi. Aklar, 14.6 kilometrelik AvrasyaTüneli Projesi’nin Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet vereceğini ve bu bölgelerde fiyat artışı konusunda etkisi olacağını bildirdi.

Kartal cazip hale geldi

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (İş GYO) Genel Müdürü Turgay Tanes, yabancıların İstanbul’da ev aldığı lokasyonlara değinerek, “İstanbul İl Çevre Düzen Planı ile önemli bir alt merkez olan Kartal, adalet sarayı ve devlet hastanesi gibi kamu yatırımları ile hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için daha da cazip hale gelmiştir. Marmaray sayesinde bölgenin ulaşılabilirliğinin  artması da Kartal’ın cazip bir merkez olmasında etkendir” diye konuştu.

Tuzla’ya dikkat

İş GYO Genel Müdürü Tanes, 3’üncü Boğaz köprüsünün geçtiği güzergahta Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Taşdelen’in, metro ve bağlantı yolları sayesinde ulaşımın rahatlamasıyla yıldızı yükselirken; kentte en süratli ve kayda değer fiyat artış ihtimali olan bölgenin Tuzla’dan başladığını, Kartal veMaltepe’yi içine aldığını söyledi.