3 genç hipnozda öldü !

3 genç hipnozda öldü !

Hipnoz sonrası hayatını kaybeden 3 öğrencinin ailelerine 200'er bin dolar tazminat ödenecek.

ABD'nin Florida eyaletinde okul müdürünün hipnoz etmesi sonrası hayatını kaybeden 3 öğrencinin ailelerine 200'er bin dolar tazminat ödenecek.

NTV'de yer alan habere göre; Sarasota kentinde North Port Lisesi'nde görev yapan ve hipnoza ilgilisiyle tanınan George Kenney, kaygılı öğrencilere ve sporculara rahatlamaları için hipnoz tekniklerini kullanıyordu.

Okul bölgesinde yetkililer tarafından daha önce öğrencileri psikoloji odası dışında hipnotize etmemesi için uyarılan Kenney, hipnoz terapilerine velilerin izniyle sınıf dışında devam etti.

a_aa.jpg

Öğrenci velileri, Kenney'nin uyguladığı hipnoz sonrası çocuklarının sporda başarısının gözle görülür şekilde yükseldiğini ifade ederken, 8 Nisan 2011'de yaşanan bir ölüm, olayların gidişatını değiştirdi.

Kenney'nin daha önce 3 kez hipnotize ettiği 16 yaşındaki öğrenci Wesley McKinley, mahallesindeki boş bir evde ölü bulundu. McKinley'in intiharından hemen önceki gün hipnoz seansına alındığı da ortaya çıktı. Genç öğrencinin ölümü üzerine başlatılan soruşturmada George Kenney, daha önce 70 öğrenci ve okul personeli hipnotize ettiğini kabul etti.

McKinley, hipnoz sonrası hayatını kaybeden ilk öğrenci değildi. Yine aynı okulda öğrenim hayatına devam 16 yaşındaki Marcus Freeman, Kenney'nin öğrettiği tekniklerle kendini hipnotize ettikten sonra trafik kazasında can verdi.

17 yaşındaki Britanny Palumbo da yine hipnoz seansları sonrası kendini asarak intihar etti.

3 öğrencinin ölümüm ardından idari izne ayrılan Kenney, 2011 yılında içinde lisanssız hipnoz uygulamanın da bulunduğu iki suçlamayla karşı karşıya kaldı. 1 yıl denetimli serbestlikle çalışan Kenney, öğretim lisansından vazgeçti.

Hayatını kaybeden öğrencilerin aileleri, Kenney'in hipnoz çalışmalarına engel olamadığı gerekçesiyle okul yönetimine dava açtı.

Dün sonuçlanan mahkeme, North Port Lisesi'nin hayatını kaybeden öğrencilerin ailelerine 200'er bin dolar ödemesine karar verdi.