2 yıl önce öğrencisini kaçıran, okul müdürü 10 öğrenciye tacizden tutuklandı!

Güncelleme:

Eskişehir’de bulunan bir imam hatip ortaokulunun okul müdürü 10 kız öğrencisine cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Okul müdürünün bundan 2 yıl önce de bir başka öğrenciyi kaçırdığı ortaya çıktı.

Alpu Kaymakamı Kübra Karaalioğlu’nun okul müdürü Mustafa K.’nın sicili hakkında daha önce Eskişehir Valiliği’ne ‘uyarı’ yazısı gönderip, halen okul müdürü olmasının öğrenciler için tehlike arz ettiğini ifade ettiği ortaya çıktı.

Rehber öğretmen F.G., okul içerisinde yapmış olduğu öğrenci görüşmelerinde okul müdürü Mustafa K.’in 10 kız öğrencisine cinsel tacizde bulunduğu öğrendi. Başlatılan soruşturma kapsamında kız öğrencilerin çocuk izleme merkezi uzmanları eşliğinde alınan ifadelerinde elle ve sözlü olarak tacize uğradıklarını anlattı. Şikayetler üzerine Alpu ilçesinde gözaltına alınan okul müdürü Mustafa K. sağlık kontrolünün ardından Beylikova ilçesinde adliyeye sevk edildi. Suçlamaları kabul etmeyen Mustafa K. çıkarıldığı mahkemece, ‘çocuğa karşı cinsel taciz ve cinsel istismar’ suçlarından tutuklandı.

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Mustafa K. gazetecilerin sorusu üzerine iddiaların doğru olmadığını belirterek, “Doğru değil, benim hiçbir suçum yok” diye konuştu. İşlemleri tamamlana Mustafa K., Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, öğrencilerine cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan okul müdürü Mustafa K. hakkında açıklama yaptı. Mustafa K.’in okulda halen vekaleten müdür olarak görev yaptığı belirtilen açıklamada, “Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mustafa Karteler’in okulunda öğrenci olarak öğrenim gören kız öğrencilerden 10 ayrı müştekiye yönelik gerek sözlü gerekse elle taciz ettiğine yönelik iddialar üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma işlemlerine başlanarak tüm mağdurelerin beyanları çocuk izleme merkezi uzmanları eşliğinde alınarak, şüpheli öğretmen gözaltına alındı. Yapılan sorgusunun ardından sevk edildiği Beylikova Sulh Ceza Mahkemesi tarafından üzerine atılı olan çocuğa karşı cinsel taciz ve cinsel istismar suçlarından tutuklanmasına karar verilmiştir” denildi.

KIZ ÖĞRENCİLERE "AŞKIM" DİYE HİTAP EDİYORMUŞ 
Rehber öğretmen F.G.'nin okulda yaptığı öğrenci görüşmelerinden sonra ortaya çıkan cinsel taciz iddialarına ilişkin müfettiş görevlendirildiği öğrenildi. Alpu Ortaokulu Müdürü ve Alpu Ertuğrulgazi İmam Hatip Ortaokulu Müdür Vekili Mustafa K. ile ilgili, eğitim müfettişlerince hazırlanan idari soruşturma raporu ortaya çıktı. Raporda yer alan ifadelerde, bazı kız öğrencilerin omuzlarına, boyunlarına ve sırtlarına dokunmak suretiyle fiziksel temas sağladığı, bir kız öğrenciye odasında sarıldığı, bazı kız öğrencilere, arabası ile evlerine ve Eskişehir’e bırakma, bazı kız öğrencilere 'odamda dinlenebilirsiniz', 'öğle dinlenme tatilinde birlikte yemeğe gidebiliriz’ yönünde tekliflerde bulunduğu, bir kız öğrenciye ‘karagözlüm', 'aşkım’ dediği bazı, kız öğrencilere hoşlanmayacakları şekilde hitap ettiği, bazı kız öğrencilerin kendilerine ve özel bölgelerine rahatsız edici şekilde baktığı iddiaları yer aldı. Bu sebeple Mustafa K.'ye disiplin, idari ve adli yönden yaptırımlarda bulunulduğu belirtildi.

Öte yandan Mustafa K'nin 2011 ve 2018 yıllarında ‘uyarma, aylıktan kesme ve kınama’ şeklinde çok sayıda disiplin cezası aldığı öğrenildi.

KADIN KAYMAKAM UYARMIŞ: TEHLİKE ARZ EDİYOR
Alpu Kaymakamı Kübra Karaalioğlu’nun okul müdürü Mustafa K. hakkında Eskişehir Valiliği’ne ‘uyarı’ yazısı gönderdiği ortaya çıktı. Eskişehir Valiliği İl İdare Kurulu’na gönderilen yazıda okul müdürü Mustafa K.’in tehlike arz ettiğini, daha önce de uyarı, kınama ve maaş kesme cezaları aldığı belirtildi.

Açıklamada, “İlçemiz Alpu Ortaokulu olarak görev yapan Mustafa K. hakkında rehber öğretmen F.G.’nin okul içerisinde yapmış olduğu öğrenci görüşmelerinde ortaya çıkan kız öğrencilere uygunsuz davranışlarda bulunduğu iddiaları sebebiyle açılan soruşturma neticesinde, soruşturma süresi boyunca soruşturma seyrini etkilememek adına 5 Ocak 2022 tarihinden görevden uzaklaştırılmıştır” denildi.

Okul müdürü olarak görevlendirilen Mustafa K.’nın sicili incelendiğinde 3 Mart 2020 tarihinde hizmet duşunda devlet memurlarının itibar ve güven duygusunu saracak davranışlarda bulunmak suçlamasıyla uyarı, kınama ve maaş kesme cezalarını aldığı ve adı geçen şahsın evli olduğu halde 19 yaşında biriyle kaçtığı hususundan kaynaklı görevden uzaklaştırıldığı görülmektedir. Şahıs uygunsuz davranışları nedeniyle almış olduğu disiplin cezalarına rağmen halen okul müdürü olarak görev yapmaya devam etmekte ve öğrencilere tehlike arz etmektedir” denildi.