Avukatın hız cezas ''kamu yararı'' denilip iptal edildi

Güncelleme:

İzmir'de hız sınırını aştığı için kesilen cezaya kamu adına göreve gittiği gerekçesiyle itiraz eden kadın avukatın itirazı kabul edildi ve Sulh Ceza Hakimliği cezayı iptal etti. Karar emsal niteliği kazandı.

Olay, geçen yıl 19 Ekim'de saat 11.00'de Anadolu Caddesi'nde meydana geldi. Hız kontrolü için radar denetimi yapan İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, otomobili ile 70 kilometrelik hız sınırını 20 kilometre aştığı gerekçesiyle Avukat Y.D.'e, 427 TL idari para cezası kesti. Y.D., kamu davasına ilişkin bir duruşmaya gittiğini belirtip, cezaya itiraz etti. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü de tutanaklardaki araç bilgileri ile kayıtlardaki araç bilgilerinin birbirini doğruladığını, ihlalin fotoğraflarla tespit edildiğinin bilgisini vererek, hız sınırı ve hız denetimi yapıldığına dair levhanın bulunduğunu, cezanın usule uygun olduğunu belirtti.

Y.D. ise ihlal tarihinde İzmir 19. İş Mahkemesi'nde görülen bir davada davacı vekili olduğunu, denetime girdiği saatin duruşmadan kısa süre önce gerçekleştiğini ifade etti. Y.D., kamu adına göreve gittiği gerekçesiyle cezanın iptalini istedi. Karşıyaka 1. Sulh Ceza Hakimliği Y.D.'ü haklı bulup, cezayı iptal etti. Y.D.'ün duruşmaya gecikmesi halinde kişilerin mağduriyetlerine neden olabileceği gerekçesiyle hız sınırını aştığı ayrıca kamu zararına neden olduğu ya da tehlikeye düşürdüğüne dair bir delil ve iddianın bulunmaması karara gerekçe olarak gösterildi.

'EMSAL BİR KARARI GÖSTEREREK İTİRAZDA BULUNABİLİRLAR'

Söz konusu kararın emsal olduğunu söyleyen Avukat Y.D., "Hız kontrolü yapan radar ekipleri, aracımı durdurup, sürücü belgemi istedi. Tarafıma hız sınırını aştığım gerekçesiyle 427 TL idari para cezası uygulandı. Bunu, kamu görevi ifa ettiğim sırada; avukat olmam sebebiyle duruşmaya yetişmezsem müvekkilin haklarının ihlal olabileceğinden bahisle konuyu yargıya taşıdım. Sulh Ceza Hakimliği'ne yaptığım itiraz sonucu, kesin olmak suretiyle bir karar verildi. İlgili trafik cezası, kamu görevini ifa etmem, kastımın olmayışı ve çevreyi tehlikeye düşürmemem gerekçe gösterilerek iptal edildi" dedi. Zorunlu sebeplerle hız sınırını ihlal etmiş doktor, hemşire ve sağlık çalışanı gibi kamu görevi yapanlar, bizim için verilen kararı emsal göstererek itirazda bulunabilir. Bunun dışında can güvenliği ya da yaşam hakkı söz konusu olduğunda örneğin birini hastaneye yetiştirme gibi durumlarda; bu tür cezaların iptal edilebileceğini de hukuki anlamda düşünmekteyim" dedi. (DHA)

DHA