Cezaevinden çıkıp ölüm saçtı: Üvey annesini öldürdü, babasını yaraladı

Güncelleme:

Adana'da cezaevinden çıkan şahıs, üvey annesini tüfekle öldürüp babası da yaraladı. Korkunç olayın ayrıntıları tüyleri diken diken etti.

Adana'da 6 yıl önce bacanağını öldürüp, cezaevine giren denetimli serbestlikle tahliye edildikten sonra üvey annesi H.B.'ı tüfekle öldürüp, babası R.B.'ı yaralayan İ.B. ile kendisine yardımcı olduğu öne sürülen amcası A.B. hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20'şer yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sarıçam ilçesi Cerenli Mahallesi'nde yaşayan İ.B., 16 Ocak 2018'de emekli uzman çavuş olan bacanağı N.Ö.’i (49) tabancayla öldürdü. Olayın ardından tutuklanan İ.B., denetimli serbestlikle geçen yıl mayıs ayında tahliye oldu. İ.B.'in babası R.B. ve üvey annesi H.B. arasında iddiaya göre, ailevi nedenlerle husumet oluştu. İ.B., kendisiyle görüşmek istemediği iddia edilen babası R.B. ve üvey annesi H.B. ile sık sık tartışma yaşadı. İ.B., 21 Kasım 2023'te av tüfeğiyle babası ve üvey annesini evlerine giden yolda pusu kurarak beklemeye başladı. Babasının otomobilini gören içerisinde bulunduğu araçtan İ.B., av tüfeğiyle peş peşe ateş edip, kaçtı. Saldırıda yaralanan çift, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. H.B., doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.

Cinayet şüphelisi İ.B.'ın, saldırıdan bir süre önce sosyal medya hesabından paylaşım yaptığı ortaya çıktı. İ.B.'ın, yayınladığı kayıtta, "İhanetin bedeli, ölümdür. Kalem kırılırsa, geri yapıştırırsın" dediği görüldü. Babat, olaydan 2 gün sonra yakalanıp tutuklandı. H.B.'ın öldürülmesi ve eşi R.B.'ın da yaralanması olayıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı, öldürme ve yaralama olayını İ.B. ile amcası A.B.'ın gerçekleştirdikleri iddiasıyla, 'İştirak halinde kadına karşı kasten öldürme, İştirak halinde üstsoyu kasten öldürmeye teşebbüs ve İştirak halinde kardeşi kasten öldürmeye teşebbüs' suçlarından iddianame hazırladı. Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame,inceleme sonunda kabul edildi. Savcı, İ.B. ve amcası A.B.'ın ağırlaştırılmış müebbet ve 20’şer yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi.

Bu arada olayda İ.B. ile A.B.'a yardım ettiği iddiası ile A.B. (17) hakkında da Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Kasten öldürme, Kasten öldürmeye teşebbüs' suçlarından dava açıldı.

İddianamede, aile bireyleri arasında uzun süredir miras, muhtarlık seçimi ve ailevi nedenlerden anlaşmazlıklar bulunduğu belirtildi. Olay günü, H.B. ile eşi R.B.'ın dünürlerinin evine yemeğe gittikleri ifade edilen iddianamede, yaşı küçük sanık A.B.'nin evin önünden araçla geçtiği belirtilerek, "H.B. ve eşi R.B., araçlarına binerek evlerine gitmek istedikleri sırada yaşı küçük sanık A.B.'nin kullandığı aracın içinden İ.B. ve amcası A.B.'ın tüfekle birçok kez ateş ederek H.B.’ı öldürdükleri, R.B.'ı da yaraladıkları anlaşılmıştır" denildi. İddianamede, İ.B.'ın alınan ifadesinde eylemi kendisinin gerçekleştirdiğini beyan ederek suçlamaları kabul ettiği ancak olay sırasında yanında kimsenin olmadığını, kimse ile olayı planlamadığını belirttiği kaydedildi. A.B.'ın da alınan savunmasında olay saatinde evinde olduğunu söyleyerek, suçlamayı kabul etmediğine dikkat çekildi.

Olay yerinde yapılan incelemede 14 adet boş av fişeği kartuşu ele geçirildiği, uzmanlık raporunda kartuşların 12 tanesinin sanık İ.B.'ta ele geçirilen av tüfeğinden atıldığı, 2 tanesinin bu tüfekten atılmadığının belirtildiğine dikkat çekilen iddianamede, "Olayda 2 adet av tüfeğinin kullanıldığının sabit olduğu, tanık anlatımları, müştekinin aşamalarda alınan beyanlarından suça sürüklenen çocuk A.B.'nin aracı kullanarak yardım ettiği, olayda şüpheliler İ.B. ve A.B.'ın fikir ve eylem birliği içinde hareket ederek maktul ve müştekiyi öldürme kastı ile eylemi gerçekleştirdikleri ve neticesinde maktulün vefat ettiği, müştekinin ise yaralandığı anlaşılmıştır” denildi. Sanıklar önümüzdeki günlerde yargılanmaya başlayacak.

 

DHA