Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi: ''Bildiklerimi anlatmaya hazırım''

Güncelleme:

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesi olayının kilit isimlerinden biri olan MHP'li Olcay Kılavuz, kendisine "konuşmaması" yönünde talimat verildiğini belirterek "Beni savcılık, mahkeme çağırsın. Beni dinlesinler" çağrısı yaptı.

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesi olayında adı sıkça geçen isimlerden biri olan eski MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, olayla ilgili davada ilk duruşmanın yapılacağı 1 Temmuz'a kısa bir süre kala sessizliğini bozdu.

TGRT Haber'e konuşan Olcay Kılavuz, savcılık ve mahkemeye çağrıda bulunarak ifadesinin alınmasını istedi. 

Habere göre, Olcay Kılavuz’un çok yakınındaki isimler aracılığıyla yaptığı açıklamada “Beni savcılık, mahkeme çağırsın. Beni dinlesinler. Bana yöneltilen soruları cevaplamaya hazırım. Bildiklerimi anlatmaya hazırım” şeklinde bir çağrı yaptı. 

Kılavuz, davanın tutuklu isimlerinden T.D.'la ilgili de “Ben T.D. ile görüştüm ama bu olaydan haberdar değildim. Kendisinin bu işin taraflarından biri olduğunu bilmiyordum. Daha sonra bu olay olunca görüştüm ancak merakımdan görüştüm” dedi

MHP'li isim, “Tape kayıtları varsa, T.D. dinleniyorsa ve benim onunla yaptığım görüşmeler kayıt altına alındıysa o tapeler deşifre edilsin” diye de ekledi. 

'KONUŞMA' TALİMATI

Bu zamana kadar niye ifade vermediği ve neden açıklama yapmadığına ilişkin soru üzerine de Olcay Kılavuz, bu konuda kendisine telkinde bulunulduğunu ve talimat verildiğini söyledi. Kılavuz, kendisine "Senin ismin dosyada geçmiyor ki neden ifade veresin?" şeklinde telkinde bulunulduğunu ve aynı zamanda da sessiz kalması noktasında da talimat verildiğini belirtti. Olcay Kılavuz, 'Eğer bu suçsa gidip yatayım' ifadelerini kullandı. 

İDDİANAMEDEN

Sinan Ateş cinayetiyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ateş'in eşi Ayşe Ateş ve olay sırasında beraberindeki S.B. "müşteki", 22 kişi de "sanık" sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede, sanıklar E.Ö., V.B. ve S.K.'un "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, müşteki S.B.'a yönelik "tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 13'er yıldan 20'şer yıla kadar; Ç. ve T.D.'ın ise cinayete azmettirmekten ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Özyağci'nin ayrıca "ruhsatsız tabanca bulundurmak ve taşımak" suçundan 1 yıldan 3 yıla, T.D.'ın ise "zincirleme şekilde kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme" suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Olaya ilişkin hakkında işlem yapılan toplam 39 kişiden, haklarında yurt dışına çıkış yasağı getirilen diğer 17'si hakkındaki soruşturma, ayrı bir dosya üzerinden sürüyor.