için kaldı

3 yaşındaki çocuklara tartışma yaratan namaz eğitimi

3 yaşındaki çocuklara tartışma yaratan namaz eğitimi
Güncelleme:

İstanbul Pendik’te MEB’e bağlı özel bir anaokulunda üç yaşındaki çocuklara takke ve türban taktırılarak namaz kıldırılması tartışma yarattı.

MEB’e bağlı özel bir anaokulunda üç yaşındaki çocuklara namaz kıldırıldı. Görüntüler kurumun sosyal medya hesabı üzerinden, “MEB’e bağlı olmamız Müslümanlığın gerektirdiklerini öğrenmemizi engelleyemez” notuyla paylaşıldı.

Pedagogların, “Küçük yaşta çocuklara dini kavram ve ritüellerin öğretilmesi ilerleyen yaşlarda çocukta tahribata yol açar” uyarısına karşın özel bir anaokulunda çocuklara namaz kıldırıldı. En küçüğü üç en büyüğü ise altı yaşında olan yedi çocuğun başlarında takke ve türban ile namaz kıldığı görüntüler kurumun sosyal medya hesaplarından da paylaşıldı. İstanbul’da 2012 yılında kurulduğu öğrenilen anaokulunun internetten paylaştığı videonun altına, “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kurumuz. Bağlı olmamız değerlerimizi, Müslümanlığın gerektirdiklerini öğrenmemizi engelleyemez çok şükür” notu düşüldü.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, dört ayrı sınıfta üç, dört, beş ve altı yaşındaki çocuklara okul öncesi eğitimi veren anaokulunun, “Değerler Eğitimi” adı altında dini eğitim de verdiği anlaşıldı. Değerler eğitiminin son yıllarda yaygın bir şekilde tüm kurumlarda verildiğini belirten kurumun internet sitesinde anaokulunun amacına ilişkin şunlar kaydedildi:

“Gayemiz Milli ve ahlaki değerleri kazandırmak, öğrencilerimize okulu sevdirmek, zihinsel, bedensel, duygusal, sosyal yönden gelişmelerini ve temel alışkanlıkları kazanmalarını sağlamak. Kendilerini ifade edebilmelerine imkan sağlamak. Yaşayarak ve gözlemleyerek öğrenmelerine fırsat vermek. Ülkemizin gelişmesine katkıda bulunabilecek sağlam kişilikli bireyler yetiştirmek.”

Birgün