Ambulans uçaklardan da ''Katar'' çıktı!

Ambulans uçaklardan da ''Katar'' çıktı!
Güncelleme:

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs tedavisi için İsveç'te yaşayan bir yurttaşı ambulans uçakla Türkiye'ye getirmesinin ardından ambulans uçakların Katarlı bir iş insanının ortağı olduğu şirketten kiralandığı açığa çıktı.

Birgün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre Kamu İhale Kurumu’na bağlı Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda yer alan bilgilere göre de Sağlık Bakanlığı ambulans uçakları ihaleyle kiralıyor ve ihaleleri kazanan şirketlere de milyonlarca liralık ödeme yapıyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 6 Aralık 2017 tarihinde dört yıllığına (bin 460 gün süreli) iki adet ve en az iki hasta kapasiteli ambulans uçağın kiralanması için ihale yaptı. İhaleyi 126 milyon 914 bin TL teklif vererek kazanan şirketle 19 Şubat 2018 tarihinde dört yıllığına sözleşme imzalandı.

ŞİRKETTE KATAR ORTAKLIĞI

İhaleyi kazanan şirketin yüzde 49’luk ve en büyük hissesi ise Katar merkezli bir şirkete ait.

Ticari Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre Katar merkezli şirket, ihaleyi kazanan şirketin yüzde 49’luk hissesini 2014 yılında 980 bin TL’ye satın aldı.

Ayrıca şirket Katar petrollerinde yüzde 30 hisseye sahipken Katar Merkez Bankası ve bazı devlet fonlarında hisseleri de bulunuyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (DHMİ) verilerine göre İsveç’teki koronavirüs hastası yurttaşın Türkiye'ye getirildiği uçak da bu şirketten kiralanan uçaklardan biri.

Birgün