Atatürkçü Düşünce Derneği'nden İsmail Kahraman hakkında suç duyurusu

Atatürkçü Düşünce Derneği'nden İsmail Kahraman hakkında suç duyurusu
Güncelleme:

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Cumhurbaşkanlığı YİK Başkanvekili ve eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında suç duyurusunda bulundu. ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt, Kahraman için “Kamu davası açılmalı ve yargılamalı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanvekili ve eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Rize’nin fethinin 561’inci yıldönümü töreninde, “Şehirlerin kurtuluş yıldönümleri kutlanıyor. Kesinlikle karşıyım… İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül, kim demiş? Ne münasebet. Cihan harbi bitti, müstevliler alacaklarının birkaç kat mislini aldı” ifadelerini kullanmıştı. İsmail Kahraman’ın açıklamasının ardından Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) harekete geçti.

ADD, İsmail Kahraman hakkında, “5816 sayılı Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanununa muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlarını işlediğini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre suç duyurusu dilekçesinde, “İsmail Kahraman tarafından yapılan açıklama ile hem Türk Milleti hem de milletin kurduğu meclis alenen aşağılanmış, Zafer Bayramı’nın 100. yıldönümünü coşkuyla kutlayan vatandaşlar kasıtlı şekilde kışkırtılmaya çalışılmıştır” denildi. Dilekçede, Kahraman hakkında soruşturma başlatılarak kamu davası açılması talep edildi.

ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt konuya ilişkin Cumhuriyet.com.tr’ye konuştu. Savcılara ‘cumhuriyet savcısı’ denme gerekçesini anımsatan Bozkurt, “Cumhuriyet savcılarının; laik cumhuriyeti korumasını, Türk ulusuna, Türk ordusuna, tarihe ve şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarına hakaret eden bu şahıs hakkında kamu davası açmasını ve yargılanmasını bekliyoruz” dedi.